Звертання. Узагальнення та систематизація знань. Урок української мови. 8 клас.

Рейтинг користувача:  / 0
ГіршийКращий 
Останнє оновлення: Неділя, 22 березня 2015, 21:28

Урок української мови. 8 клас

Тема. Звертання. Узагальнення та систематизація знань.

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про звертання, його види, систему пунктуаційних знаків при них, роль і місце звертань у реченні; розвивати уважність, вдумливість, зосередженність, вміння робити узагальнення; вдосконалювати навички дослідницько-пошукової роботи; прививати національно-патріотичні почуття, любов до нетлінних скарбів української пісні.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань (урок зворотного зв’язку).

Перебіг уроку

  1. Організаційно-вступна частина

Лірична хвилинка. Лунає ніжна лірична мелодія, на фоні якої звучить поезія Д. Білоуса “Слова покличні – прості й величні”

 

В джерелах слова – душі криниця,

а рідна мова – як чарівниця.

Звичайний приклад візьму навмисне,

краса ж така в нім, що серце стисне.

Дивися – в кличнім простім відмінку:

“Ой не стелися, зелен барвінку...”

Одвертий кличний – немов дитинний,

музичний, звичний та ще й гостинний.

Вживеш ти усно чи на папері –

мов у світлицю відчиниш двері.

Звертання щире, душевне, щедре –

Василю, Павле, Іване, Петре!

І так сердечно, і так ласкаво –

Наталю, Лесю, а чи Любаво!

До зборів, сходки відкрито й радо –

чи товариство, а чи громадо!

А найсвятіше душа приємле –

моя Вкраїно, кохана земле,

ти, сивий Дніпре, і ти, Дунаю, -

миліших серцю звертань не знаю.

Розумова розминка (“карусель” запитань і відповідей)

-          Яке враження на Вас справила ця поезія?

-          У чому особливість цього поетичного твору?

-          Яка роль звертань у розумінні автора?

2. Повідомлення теми та мети уроку

  1. Актуалізація та корекція опорних знань учнів

Методична ремарка. Учні систематизують знання із теми за картками із запитаннями для самоконтролю, звіряючи сказане з опорною таблицею. Один учень відповідає на клас “12 балів за одну хвилину”.

Картка із запитаннями для самоконтролю

  1. Що називається звертанням?
  2. Чим виражаються звертання?
  3. Які є види звертань за будовою?
  4. Як виділяються звертання в усному мовленні?
  5. Як виділяються звертання на письмі?
  6. Яку роль відіграють звертання у мовленні?
  7. У яких стилях мовлення найчастіше використовуються звертання?
  8. Яким членом речення виступають звертання?
  9. Наведіть приклади поширених і непоширених звертань.
  10. Які звертання називаються риторичними?
  11. Де можуть стояти звертання у реченні?
  12. Коли при звертаннях ставимо знак оклику?

Опорна таблиця

Відомості про звертання
Що означають

Способи вираження

Роль у реченні

Приклади

-          особу, до якої звернене мовлення;

-          клички тварин або неістот;

-          уособлені явища.

-          іменниками у кличному відмінку або у формі називного відмінка;

-          іншими частинами мови у значенні іменника;

-          іменними сполученнями.

Не бувають членами речення, а лише ускладнюють його.

Поезіє, красо моя, окрасо, я перед тебе чи до тебе жив?

(В. Стус).

Ти наше диво калинове, кохана материнська мово! (Д.Білоус).

  1. Виконання вправ на закріплення теми

 

 

 

 

  1. Робота в групах

Клас об’єднується у три групи, кожна з яких отримує завдання. На виконання завдання відводиться 5 хвилин. Кожна група доповідає про виконання свого завдання.

Завдання для групи №1

Записати куплет із відомої пісні. Поставити розділові знаки. Охарактеризувати звертання (поширене – непоширене).

Яку роль виконують звертання в українських народних піснях?

Рідна мати моя ти ночей не доспала,

ти водила мене у поля край села,

і в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,

і рушник вишиваний на щастя дала...

Завдання для групи №2

Записати куплет із відомої пісні. Поставити розділові знаки. Охарактеризувати звертання (поширене – непоширене).

Зробити синтаксичний розбір речення.

...І просилася , і молилася: пусти ж мене старий діду на вулицю погулять...

Завдання для групи №3

Записати куплет із відомої пісні. Поставити розділові знаки.

Охарактеризувати звертання (поширені – непоширені).

Зробити пунктуаційний розбір речення.

...Не плач, не плач Марусенько не плач, не журися, а за свого миленького Богу помолися.

  1. Лінгвістична діагностика “Кома чи знак оклику?”

Учитель читає речення. Завдання учнів – вказати за допомогою сигнальних карток, які розділові знаки слід поставити при звертаннях, охарактеризувати звертання. Відповідь обгрунтувати.

Ой не стій, дубе, над водою, бо гірка вода під тобою.

Ой мати моя, я вже донька не твоя.

Та сідлайте ж ви коней, хлопці-молодці, та збирайтесь до пана у гості!

Ой Морозе, Морозенку! Ти славний козаче, за тобою, Морозенку, вся вкраїна плаче.

Прощай, милий мій синочку, та не забувайся, через чотири неділеньки додому вертайся!

Гей, козаки, ви, біднії невольники!

  1. Пунктуаційна правка “Знайди слова”

Відновити й записати рядки із вірша М.Старицького «Ніч яка місячна» (текст завдання демонструється через мультимедійний проектор). Пояснити орфограми. Поставити розділові знаки. Зробити повний пунктуаційний аналіз речення за схемою:

  1. Назвати синтаксичну конструкцію, що підлягає аналізу.
  2. Визначити, чим ускладнене речення.
  3. Назвати розділові знаки.
  4. Вказати на функцію кожного розділового знака.
  5. З’ясувати умови, за яких вживаються ці розділові знаки.
  6. Визначити особливості інтонації та її співвідношення з пунктуацією.
  1. Творче конструювання

З’ясуйте, чи становлять подані речення зв’язне висловлювання. Якщо ні, то перебудуйте текст, зіставте з поданим і зробіть висновки. Доберіть до тексту заголовок. (Речення демонструються через мультимедійний проектор)

  1. Материнська пісня вчить нас любові до людей, до природи.
  2. Материнська пісня – найсильніший гімн любові.
  3. І стелиться вона по нашому життю, стоїть на варті всього доброго, людяного.
  4. З нею ми вирушаємо у життєві дороги.

Вставте звертання, запишіть утворені речення, поставте розділові знаки.

  1. Інтерактивна вправа “Клубок”

Учні по черзі дають відповіді на питання, які вміщено у “Картці для самоконтролю”. Перший учень відповідає на перше питання, в’яже нитку на палець і перекидає клубок будь-кому із учнів, той, у свою чергу дає відповідь на друге питання і так далі.

5. Підсумок уроку

Попереджувальне тестування

1.Знайдіть речення, у якому звертання стоїть на початку.

А) Ти зійди на гору брате і поглянь на схід: стали світлі наші хати і просторий світ.

Б) О ліро пушкінська на світ увесь брини про зорі щастя.

В) Ми зберегли тебе вкраїнська мово, щоб лютий ворог не поранив.

Г) Добридень тату мій і далі неосяжні прийміть любов мою й тепло пісень моїх.

  1. Визначити речення з поширеним звертанням

А) До тебе, Україно, наша бездольная мати струна моя перша озветься.

Б) Пригадайте, мамо, те прощання край воріт, де сяяла роса.

В) Микито, знов мою пораду ти забув і судиш про князів.

Г) До тебе, мій дорогий юний друже, приходять усе нові та нові книжки, які відкривають безмежні обрії знань.

  1. Визначити речення, у якому звертання виражене іменником у формі називного відмінка.

А) де ж там сховалася ти, Земле?

Б) Доручаю вам велику справу, капітане.

В) Не будемо, тату, сперечатися.

Г) Аркадій... заспокойся, Аркадій... – Благала Софія Петрівна.

  1. Указати на речення, ускладнене риторичним звертанням.

А) Батьку, батьку, ніколи не забуду тебе.

Б) Славу твою, Києве, несли у віках стародавні й вічні кобзарі, світлі посланці народної правди й мудрості.

В) І все ж не оминайте, люди, осінньої журливої краси падолисту.

Г) Шановні восьмикласники! Уважно поставтеся до узагальнення знань з вивченого розділу.

  1. Визначити речення, у якому немає звертань. (Розділові знаки вилучені). Завдання із вибором двох правильних відповідей.

А) Благословенна будь моя незаймана дівице Десно.

Б) Тож будьмо народом завжди.

В) Звернімося до творчої спадщини геніального Кобзаря.

Г) Друзі мої працюйте у напруженні всіх сил.

Д) Мій Боже милий що за ліс.

  1. Вибрати рядки, у яких сформовано правильну відповідь. Завдання із вибором кількох правильних відповідей.

А) Якщо звертання вимовляється з особливим підвищенням голосу і з наступною паузою, то після нього ставиться кома.

Б) Вигуки о, ой, що стоять перед звертанням і тісно пов’язані з ним інтонацією, відокремлюються разом із звертанням.

В) Звертання виражаються переважно іменником у кличному відмінку.

Г) звертання виступають членами речення.

Д) звертання за будовою можуть бути поширені і непоширені.

  1. трансформувати речення так, щоб виділені слова опинилися у ролі звертань. У дужках визначити їх вид.

Старшокласник може цікавитися тим, чим захоплюються його товариші

  1. Домашнє завдання
  2. Повторити за підручником тему “Звертання”
  • Для учнів із низьким рівнем знань – Виписати із підручника української літератури 5-6 речень із звертаннями.  
  • - Для учнів із середнім рівнем знань – скласти 5-6 речень із звертаннями. Зробити повний синтаксичний аналіз 1 речення.


docСкачати план-конспект58.50 KB

pptСкачати презентацію534.5 KB

  • 220x90 MONMS static

    wodenuk

    logopoippo2
  • pol yprav188x80 pedrpesacom banner dotsOsvitaUA logo
  • LogoTop.uk-UA
by joomlana.net