Інструкції з безпеки життєдіяльності

Рейтинг користувача:  / 0
ГіршийКращий 
Останнє оновлення: Середа, 30 листопада -0001, 00:00

Затверджую

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №______від________________

 

ІНСТРУКЦІЯ №_____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ

І-ІІІ ступенів №2

“Правила поведінки на воді”

1. Загальні положення

 1.1. Нещасні випадки найчастіше відбуваються при порушенні заходів безпеки на воді. Більшість людей  гине через невміння добре плавати, купання в необладнаних водоймах, при хвилюванні на море, порушенні навігаційних правил, в аварійних ситуаціях на човнах та інших плавзасобах, під час переправ, у період паводків і повеней.

 1.2. Відпочиваючи, треба додержуватися заходів безпеки та намагатися якнайшвидше  навчитися плавати.

 1.3. Купатися краще ранком або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання. Температура води повинна бути не нижче +17-19 С , у більш холодній - знаходитися небезпечно.

 1.4. Плавати у воді можна не більше 20 хвилин, причому цей час повинен збільшуватися поступово, починаючи з 3-5 хвилин.

1.5.        Не можна доводити себе до ознобу. При переохолодженні можуть виникнути судоми, відбутися припинення дихання, втрата свідомості. Краще купатися декілька разів по 15-20 хвилин, а у перервах пограти в рухливі ігри: волейбол, бадмінтон.

2. Правила поведінки на воді:

2.1.        Не входити, не пірнати у воду після тривалого перебування на сонці. Периферичні судини сильно розширені для більшої тепловіддачі. При охолодженні у воді наступає різке рефлекторне скорочення м'язів, що спричиняє за собою припинення дихання.

2.2.        Не входити у воду в стані алкогольного сп'яніння. Алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку.

2.3.        Якщо немає поблизу обладнаного пляжу, треба вибрати безпечне для купання місце з поступовим ухилом та твердим і чистим дном. У воду заходьте обережно. Ніколи не пірнайте в незнайомих місцях, спеціально необладнаних. Навіть якщо напередодні це місце було безпечним для стрибків, то за ніч могли щось вкинути у воду або  плином могло принести корчі.

2.4.        Не запливати далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил. Відчувши втому, не треба губитися і рватися, якнайшвидше доплисти до берега. Треба навчитися “відпочивати” на воді. Для цього обов'язково необхідно вміти плавати на спині. Перевернувшись на спину і підтримуючи себе на поверхні легкими рухами кінцівок, ви зможете відпочити.

2.5.        Якщо Вас захопило плином, не намагайтеся з ним боротися. Треба плисти униз за течією, поступово, під невеличким кутом, наближаючись до берега.

2.6.        Не губіться, навіть якщо Ви потрапили у вир. Необхідно набрати побільше повітря в легені, зануритися у воду і, зробивши сильний ривок вбік, спливти.

2.7.        У водоймах із великою кількістю ряски потрібно намагатися плисти поблизу самої поверхні води, не чіпати рослини, не робити різких рухів. Якщо усе ж руки або ноги заплуталися стеблами, необхідно зупинитися (прийняти положення “поплавка”, “спливання”) і звільнитися від них.

2.8.        Дуже обережно плавати на надувних матрацах, автомобільних камерах і надувних іграшках. Вітром або плином їх може віднести дуже далеко від берега, а хвилею - захлеснути, із них може вийти повітря, і вони загублять плавучість.

 2.9. Купання з маскою, трубкою і ластами потребує особливої обережності. Не можна плавати з трубкою при сильному хвилюванні води у морі. Плавати треба тільки уздовж берега та обов'язково під постійним наглядом, щоб вчасно могла прийти допомога.

2.10.     Не допускати грубих ігор на воді: підпливати під тих, хто купається, хапати їх за ноги, “топити”, подавати помилкові сигнали про допомогу і т. ін.

2.11.     Купання дітей ні в якому разі не повинно проходити без нагляду дорослих, які добре вміють плавати. Вчитися плавати обов'язково потрібно під керівництвом інструктора або батьків.

 2.12. Навчити плавати свою дитину - обов'язок, такий же, як навчити переходити вулицю. Впевнено триматися на воді можна навчити за 5- 7 днів, і це вже перший крок до безпеки: діти тонуть не тільки в ставках і річках, але й у бочках із водою, і в домашніх ваннах, залишені батьками, дорослими “буквально на одну хвилинку”.

2.12.     Не лишати біля води малят. Вони можуть оступитися і впасти, захлинутися водою або потрапити в яму

2.13.     Не запливати за обмежувальні знаки, які обмежують акваторію з перевіреним дном, визначеною глибиною, там гарантована відсутність водовирів та інших небезпек. Не треба відпливати далеко від берега або перепливати водойми на суперечку. Довести своє уміння плавати можна, пропливши декілька разів ту саму дистанцію поблизу берега.

2.14.     Не наближатись до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу Вас.

 1. 3.При перебуванні біля водойм потрібно

3.1.        Навчитися лежати на спині. Спокійно розправивши руки і ноги, закрити очі, лягти головою на воду і розслабитися, лише злегка допомагаючи собі утриматися в горизонтальному положенні. Набрати в легкі повітря, затримати, повільно видихнути.

3.2.        Навчитися плавати, зіщулившись “поплавцем”. Вдихнути, занурити особу у воду, обійняти коліна руками і притиснути до тіла, стримуючи видих (але не напружуючись), повільно видихати у воду, а потім - знову швидкий вдих над водою і знову “поплавець”. Якщо ви змерзнули, треба робити нерухому (статичну) гімнастику, по черзі напружувати руки і ноги.

3.3.        Після відпочинку, треба знову плисти до берега. І знову відпочивати. Але ні в якому разі не втрачати енергії на страх, порадьте собі в крайньому випадку думкою, що боятися вже пізно - треба тільки діяти. Той хто вміє з рештою пропливти десять метрів, пропливе і сто, якщо буде відпочивати, та й людина все-таки легше води.

3.4.        Існує найпростіший прийом орієнтації під водою. Під час навіть неглибокого занурення (наприклад, із маскою) плавець нерідко втрачає правильне відчуття “верх-низ”, причому часто про це навіть не здогадується. Щоб піднятися догори, треба випустити декілька пухирців повітря, ну а вже вони покажуть дорогу.

  4. Правила надання першої медичної допомоги потерпілим на воді:

 4.1. Уміння надати допомогу при нещасних випадках необхідно кожній людині. Крикнувши потерпілому, ви йдете йому на допомогу. Якщо ви добираєтеся до потопаючого плавом, треба максимально враховувати плин води, вітер, відстань до берега і т.д. Наближаючись, намагайтеся заспокоїти і підбадьорити плавця, що вибився із сил. Якщо це вдалося і він може контролювати свої дії, плавець повинен триматися за плечі рятувальника. Якщо ж він не контролює свої дії – поводитися з ним треба жорстко і безцеремонно. Деякі інструкції рекомендують навіть оглушити потопаючого, щоб спасти його і своє життя.

4.2.        Якщо у плавця починає судомити  ногу. Знаючи, що це звичайна ситуація, ви повинні на секунду зануритися з головою у воду і, розпрямивши ногу, сильно рукою потягнути на себе ступню за великий палець. Якщо не знати цього прийому, легко злякатися, і, гублячи сили і збиваючи дихання, намагатися плисти до берега, а там вже - як поталанить. Дати собі секунду на роздуми. Чи немає поруч рятувального засобу? Їм може бути усе, що збільшить плавучість людини і що ви в змозі до нього докинути. Рятувальне коло можна кинути на 20- 25 метрів. Чи є човен? Чи можна покликати когось ще на допомогу?

4.3.         Підпливши до потопаючого, треба підпірнути під нього і, узявши позаду одним із прийомів захоплення (класичний - за волосся), транспортувати до берега. У випадку, якщо потопаючому вдалося схопити вас за руки, ноги або шию - звільняйтеся і негайно пірнайте - інстинкт самозбереження змусить потерпілого вас відпустити. Якщо ж він уже занурився у воду, не кидайте спроб знайти його на глибині, а потім повернути до життя. Це можна зробити ще й у тому випадку, якщо той хто потонув,  знаходився у воді близько 6 хвилин.

4.4.        Перед тим, як приступити до надання першої допомоги постраждалому, необхідно його швидко і старанно оглянути. Основну увагу звернути на колір шкіри, дихання, серцеву діяльність, рефлекси очей, ширину зіниці. Допомога надається в залежності від його стану.

4.5.        Ознаки клінічної смерті: зіниці розширені, пульс відсутній, серце не чутно, дихання немає, зіниці не реагують (якщо зіниці звужені, то людина непритомна і штучного дихання робити не треба, а лише дати вдихнути нашатирного спирту і поплескати по щоках). Приступати до надання допомоги необхідно якнайшвидше. Якщо постраждалий не подає ознак життя, це не повинно зупиняти надання першої допомоги. Доти, поки є найменший шанс врятувати людину, треба проводити заходи щодо її рятування.

 4.6. Як тільки потопаючого витягли з води, відразу приступають до надання першої медичної допомоги. По можливості,  необхідно відразу викликати медичну допомогу,  а до її прибуття не припиняти спроб відновити дихання людини.

 • ØВитягнувши на берег, огляньте потерпілого: рот і ніс можуть бути забиті тванню або піском, їх треба негайно прочистити (пальцями, повернувши голову людини на бік). Потім покладіть постраждалого животом на своє коліно (голову звісити особою униз) і сильно натиснувши, виплесніть воду зі шлунка і дихальних шляхів. Все це треба робити швидко і також швидко укласти постраждалого на спину, розстебнути йому пояс і верхні гудзики і почати робити штучне дихання.

Підведіться на коліна зліва, максимально закиньте голову постраждалого (це дуже важливо!) і, змістивши щелепу униз, розкрийте йому рот. Зробіть глибокий вдих, прикладете свої губи до губів постраждалого (рекомендується через хустку або марлю) і із силою видихніть повітря. Ніздря постраждалого при цьому треба затиснути рукою. Видих відбудеться самостійно.

Якщо в постраждалого не б'ється серце, штучне дихання треба сполучити з непрямим масажем серця. Для цього одну долоню покладете поперек нижньої частини грудини (але не на ребра!), іншу долоню - поверх перший навхрест. Надавите на грудину зап'ястями так, щоб вона прогнулася на 3-5 сантиметрів, і відпустите. Прогинати потрібно сильно, поштовхом, використовуючи вагу свого тіла.

Через кожне вдихання повітря робіть 4-5 ритмічних надавлювань.

Добре, якщо допомогу  надають двоє. Тоді один робить штучне дихання, другий за ним - масаж серця. Не зупиняйте заходу для реанімації до прибуття “швидкої допомоги”: завдяки вашим діям організм ще може жити.

Загибель у воді більше чим у багатьох інших екстремальних ситуаціях залежить від поводження самої людини Зрозуміло, прийоми пожвавлення і рятування зовсім не просто застосовувати без практики, і треба б таким речам учитися заздалегідь. Але навіть якщо у вас немає ніякої підготовки - дійте! Треба використовувати будь-який шанс.

Затверджую

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №_____від______________

ІНСТРУКЦІЯ №_____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ

І-ІІІ ступенів №2

“Небезпека враження електричним струмом”

 

1. Перші дії при враження електричним струмом

 • Відключити струм.
 • Рятувати ураженого можна тільки одною рукою. Інакше ви ризикуєте стати “частиною” електричного ланцюга та одержати найтяжкі опіки.
 • Якщо хтось схопився за оголений дріт - висмикнути дріт із розетки, відключити рубильник, викрутити запобіжні електропробки. Припустимо, це зробити не можна. Тоді треба відкинути дріт. Але не руками, а сухою дерев'яною палицею чи  іншим предметом з доброю ізоляцією.
 • Якщо постраждалий тримає дріт у зажатій долоні, необхідно дріт перерубати. Для цого підійде інструмент з ізольованими рукоятками: сокира чи лопата з дерев’яним сухим держаком , плоскогубці чи кусачки з ізоляцією
 • Якщо людина лежить на землі поруч з обірваним дротом, до нього треба підходити, кинувши собі під ноги “ізоляцію” - наприклад, суху дошку, гумову ковдру, книги або стопку газет. На руки краще всього  одягти гумові шкіряні сухі рукавички. На крайній випадок обмотати руки сухою тканиною
  • Негайно викличте швидку медичну допомогу (телефон 03).

 

2. Як надати першу медичну допомогу постраждалому при електротравмуваннях ?

 • Насамперед треба знизити температуру в місці опіку, приклавши лід із холодильника ( можна і будь-які заморожені продукти, попередньо обернувши їх чистою тканиною).  Підійде і холодна вода.
 • Якщо людина не непритомна, будь то дитина або дорослий, дайте знеболюючого типу анальгетик і заспокійливе (валеріанку, краплі Зеленіна, валокордин, корвалол). Ця травма впливає, насамперед, на центральну нервову і серцеву - судинну системи.
 • На місце опіку накладають стерильну пов'язку, бажано так називану волого-висихаючу - із фурациліном. Але ні в якому разі не змащують це місце жиром або маззю на жировій основі.
 • Потерпілий повинен лежати, ні в якому разі не дозволяйте йому ні сідати, ні вставати. Це може призвести до тяжких наслідків, тому що у організмі виникають серйозні внутрішні розлади. Як і що робити далі повинен визначити тільки лікар.
 • Велика помилка, якщо електричний опік пробують лікувати вдома або амбулаторно. При сильних опіках пальців, долоней в перші два-три дня їх ще можна врятувати від некрозу ( відмирання).  Але  не пізніше  цього строку!

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно від електротравм гине до 25 тисяч чоловік. Ще більше залишаються інвалідами. Але ці травмування трапляються не тільки в квартирі.  Трапляються вони і на виробництві.

Способи надання першої медичної допомоги універсальні.  І про них ми вже розповіли. А от у заходів безпеки є особливості.

 • Не ремонтуйте включені у електромережу прилади та не працюйте з дротами під напругою.
 • Найголовніша особливість - ніколи голими руками не робіть спробу виявити  наявність  електричного струму у дротах. Для цього є спеціальні пристрої, найпростіший із них - пробник.
 • Якщо ви працюєте з оголеними дротами, ремонтуєте електричну мережу –обов’язково треба повісити табличку “Не вмикати! Іде ремонт.”

Той, хто не знає таких прийомів, може сам стати жертвою.

Щоб нещастя не застало вас несподівано - ці поради треба пам'ятати.  

Затверджено

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ№__  від___________20___р.

ІНСТРУКЦІЯ №______

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ

 І-ІІІ ступенів №2

 під час весняних канікул

1. Загальні положення.

1.1. Інструкція з безпеки учнів під час весняних канікул поширюється на всіх учасників навчально-виховного процесу під час перебування учнів на весняних канікулах.

1.2. Інструкцію розроблено відповідно до «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 № 563, «Правил дорожнього руху України», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, «Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України», затверджених Наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління державної пожежної охорони від 30.09.1998 № 348/70.

2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час весняііих канікул.

2.1. Перед початком весняних канікул слід чітко визначити термі початку та завершення канікул.

2.2. У разі продовження канікул потрібно телефонувати в останній день визначених термінів до класного керівника для визначення нового терміну канікул.

2.3. Ознайомитись із планом проведення канікул у класі, школі, брати активну участь у запланованих заходах.

2.4. У разі неможливості через поважні причини або сімейні обставини взяти участь у запланованих заходах або вчасно приступити до навчальних занять після канікул, слід завчасно попередити класного керівника, надавши заяву чи медичну довідку, що підтверджує обґрунтованість причини.

2.5. Під час канікул, перебуваючи на вулиці й ставши учасником дорожньо-транспортного руху, слід чітко виконувати правила дорожнього руху:

 рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, притримуючись правого боку;

 за межами населених пунктів, рухаючись узбіччям чи краєм проїжджої частини, йти назустріч руху транспортних засобів;

 переходити проїжджу частину тільки по пішохідних переходах, зокрема, підземних і наземних, а у разі їх відсутності – на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч;

 у місцях із регулюваними рухами, слід керуватися тільки сигналами регулювальника чи світлофора;

 виходити на проїжджу частину з-за транспортних засобів, упевнившись, що не наближаються інші транспортні засоби;

 чекати на транспортний засіб тільки на посадкових майданчиках (зупинках), тротуарах, узбіччях, не створюючи перешкод для дорожнього руху;

 на трамвайних зупинках, не обладнаних посадковими майданчиками, можна виходити на проїжджу частину лише з боку дверей і тільки після зупинки трамвая;

 у разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного або синього кольору, чи спеціальним звуковим сигналом, треба утриматися від переходу проїжджої частини або негайно залишити її;

 категорично заборонено вибігати на проїжджу частину, влаштовувати на ній або поблизу неї ігри, переходити проїжджу частину поза пішохідним переходом або встанов місцями;

 по проїжджій дорозі на велосипеді рухатися можна тільки дітям, які досягли 16-ти років; мопеди й велосипеди мають бути обладнанні звуковим сигналом та світлоповертачами: попереду – білого кольору, по

 боках – оранжевого, позаду – червоного; на голові у водія має бути захисний шолом; слід чітко дотримуватися правил дорожнього руху;

 водіям мопедів і велосипедів заборонено: керувати транспортом із несправним гальмом і звуковим сигналом, у темну пору доби; рухатися по автомагістралях, коли поряд є велосипедна доріжка; рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках; їздити не тримаючись за кермо та знімати ноги з педалей; перевозити пасажирів; буксирувати інші транспортні засоби;

 заборонено виїжджати на проїжджу частину на інших засобах для катання (скейтборд, самокат, ролики тощо), обирати місце для катання слід на дитячих майданчиках;

 учні повинні виконувати зазначені правила, а також інші Правила дорожнього руху України, із якими вони ознайомилися на уроках основ здоров’я, виховних годинах, інших навчальних спеціалізованих установах, предметних уроках;

 дітям заборонено перебувати поблизу залізничних колій без суп дорослих;

 учні, користуючись транспортним засобом, повинні сидіти або стояти тільки в призначених для цього місцях, тримаючись за поручні або інші пристосування.

2.6. Під час канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, приміщеннях, транспорті, учні повинні чітко виконувати правила пожежної безпеки:

 заборонено брати з собою вогненебезпечні предмети, які можуть спричинити пожежу (запальнички, сірники, петарди, бенгальські вогні, феєрверки, цигарки, легкозаймисті речовини, вогнезаймисту рідину тощо);

 користуватися газовою плитою вдома слід тільки із спеціалізованим електричним приладом для вмикання і під наглядом дорослих;

 заборонено використовувати віконниці на вікна для затемнення приміщень і застосовувати горючі матеріали; зберігати бензин, газ та інші легкозаймисті горючі рідини, приносити їх до приміщення; застосовувати предмети оформлення приміщень, декорації та сценічне обладнання, виготовлене з горючих синтетичних матеріалів, штучних тканин і волокон (пінопласту, поролону, полівінілу тощо); застосовувати відкритий вогонь (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні тощо), використовувати хлопушки; застосовувати дугові прожектори, влаштовувати світлові ефекти із застосуванням хімічних та інших речовин, які можуть викликати загоряння; встановлювати стільці, крісла тощо, конструкції, які виконано з пластмас і легкозаймистих матеріалів, а також захаращувати предметами проходи та аварійні виходи;

 у жодному разі не можна брати на вулиці чи в іншому місці незнайомі чи чужі предмети, зокрема побутову техніку, не вмикати їх у розетку вдома чи в інших установах – це може призвести до вибуху та надзвичайної ситуації;

 не наближатися до електроприладів, музичної апаратури, що живляться струмом. Користуватися електроприладами тільки сухими руками і в присутності батьків. У разі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, її іскріння, слід негайно повідомити дорослих;

 не збиратися біля проходів у громадських установах, на входах та виходах, у приміщеннях вестибюлю;

 під час участі в масових заходах не кричати, не свистіти, не бігати, не стрибати, не створювати травмонебезпечних ситуацій у приміщенні, виконувати правила пожежної безпеки;

 уразі пожежної небезпеки: наявності вогню, іскріння, диму – потрібно негайно вийти на повітря (за двері, балкон) та кликати на допомогу. Викликати службу пожежної охорони за номером 101, назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію: наявність вогню, диму, кількість людей у приміщенні, також свій номер телефону;

 при появі запаху газу в приміщенні у жодному разі не вмикати електроприлади, не користуватися стаціонарним чи мобільним телефоном, відчинити вікна, двері, перевірити приміщення, вимкнути газову плиту, якщо вона була ввімкнена, й вийти з приміщення; покликати на допомогу дорослих, негайно повідомити в газову службу за номером 104 чи 101 пожежну охорону; назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію й залишивши свій номер телефону.

2.2.3. Під час канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, громадських місцях, приміщеннях, транспорті тощо, учні повинні чітко виконувати правила щодо попередження нещасних випадків, травмування, отруєння тощо:

 під час канікул заборонено перебувати біля водойм без супроводу дорослих для запобігання утоплення дітей. Коли вода покрита шаром льоду – категорично заборонено ступати на лід для попередження провалювання під нього;

 заборонено перебувати біля будівельних майданчиків, кар’єрів, закинутих напівзруйнованих будівель для запобігання обрушень будівельних матеріалів й попередження травм та загибелі дітей;

 категорично заборонено вживати алкоголь, наркотичні засоби, тютюнові вироби, стимулятори;

 уникати вживання в їжу грибів;

 категорично заборонено брати в руки, нюхати, їсти незнайомі дикі рослини чи паростки квітів, кущів, дерев, що може призвести до отруєння;

 пересуватися слід обережно, спокійно. Беручи участь в іграх, не створювати хаотичного руху, не штовхатися, не кричати. На вулиці бути обережним, дивитися під ноги, щоб не впасти в яму чи відкритий каналізаційний люк;

 на вулиці не варто підходити до обірваних, обвислих проводів або проводів, що стирчать, а особливо, якщо від них іде гудіння – ці проводи можуть бути ще підживлені електрострум ом;

 не слід підходити до щитових, залазити на стовпи з високовольтними проводами – можна отримати удар електрострумом від високовольтних живлень на відстані 5 м;

 потрібно бути обережним на дитячих майданчиках, у парках відпочинку: спочатку переконатися, що гойдалки, атракціони, турніки та інші прилади справні, сильно не розгойдуватися й не розгойдувати інших, щоб не призвести до падіння чи іншого травмування;

 не можна виходити на дах багатоповерхівки для попередження падіння дітей із висоти;

 не слід підходити до відчинених вікон, мити їх тільки в присутності дорослих, не нахилятися на перила, парапети сходинок для запобігання падіння дітей із висоти;

 не спускатися в підвали будинків чи інші підземні ходи, катакомби, бомбосховища – там може бути отруйний газ;

 не вступати в контакт із незнайомими тваринами для запобігання отримання укусів від хворих на сказ тварин;

 слід застосовувати всі знання й правила, отримані на уроках основ здоров’я, виховних годинах, навчальних уроках.

2.2.4. Під час канікул учні повинні виконувати правила безпеки життєдіяльності під час самостійного перебування вдома, на вулиці, громадських місцях, у друзів, на молодіжних дискотеках, у замкнутому просторі приміщень із чужими людьми, правила попередження правопорушень та насильства над дітьми:

 не можна розмовляти чи вступати в контакт із незнайомцями, особливо – не передавати їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками міліції. Слід одразу кликати на допомогу й швидко йти до людей;

 не підходити до автомобілів із незнайомцями, навіть якщо вони запитують дорогу. Скажіть, що не знаєте, і швидко йдіть геть;

 перебувати без супроводу дорослих на вулиці дітям до 10-ти років можна до 20 год, до 14-ти років – до 21 год, до 18-ти років – до 22. У темну пору сезону – до настання темряви;

 діти мають право не відчиняти дверей дому навіть представникам правоохоронних органів. Якщо незнайомець запитує, чи скоро прийдуть батьки, повідомте, що скоро – вони у сусідів, а в цей час зателефонуйте батькам, а двері незнайомцям не відчиняйте;

 перебувати подалі від тих, хто влаштовує бійки, не брати участі в суперечках дорослих і не провокувати словами чи діями агресивну поведінку, що може призвести до бійки або травми; у стосунках із оточуючими слід керуватися толерантними відносинами;

 не заходити в під’їзд, ліфт із незнайомими людьми; одразу кликати на допомогу, якщо незнайомець провокує якісь дії щодо вас. Бути уважними, оглядатися й перевіряти, чи не слідує за вами хтось під час проходу провулків, підземних переходів між домами й тунелями. Якщо за вами хтось іде, зупиніться й відійдіть у сторону, щоб потенційний переслідувач пройшов повз вас;

 під час перебування на дискотеці, слід завчасно попередити батьків, щоб зустріли вас після закінчення заходу; керуватися загальними правилами етикету й нормами поведінки, не провокувати оточуючих на агресивну поведінку діями чи словами. У разі небезпечної ситуації потрібно звертатися до служби охорони закладу, викликати міліцію за номеspanquot;;span/p style=ром 102, зателефонувати батькам;

 заборонено вчиняти дії, що можуть призвести до правопорушень. Неповнолітніми у кримінальному праві вважаються особи віком до 18-ти років. За злочини, вчинені після настання 14-річного віку, неповно підлягають кримінальній відповідальності; позбавлення волі непов може бути призначення строком до 10 років; найбільш суворим примусовим заходом виховного характеру є направлення до спеціальних навчально-виховних установ, що здійснюється примусово, незалежно від бажання неповнолітнього чи його батьків;

 батьки неповнолітніх, які не займаються вихованням своїх дітей, підлягають адміністративному штрафу в розмірах, передбачених відповідною статтею Карного кодексу України;

 всеукраїнські гарячі лінії підтримки дітей та молоді України: Всеукраїнська лінія «Телефон довіри» – 800-500-21-80; національна гаряча лінія з питань попередження насильства над дітьми та захисту прав дітей – 500-500-33-50 (у межах України дзвінки безкоштовні).

2.2.5. Під час канікул учні повинні виконувати правила з запобігання захворювань на грип, інфекційні, кишкові захворювання, педикульоз тощо:

 при нездужанні не виходити з дому, щоб не заражати інших людей, викликати лікаря;

 хворому слід виділити окреме ліжко, посуд, білизну;

 приміщення потрібно постійно провітрювати;

 у разі контакту із хворим варто одягати марлеву маску;

 хворому слід дотримуватися постільного режиму;

 потрібно вживати заходів профілактики: їсти мед, малину, цибулю, часник; чітко виконувати рекомендації лікаря;

 перед їжею треба мити з милом руки;

 не їсти брудні овочі та фрукти, ретельно їх мити й ошпарювати;

 для запобігання захворювань на педикульоз, слід регулярно мити голову; довге волосся у дівчат має бути зібране у зачіску, не можна користуватися засобами особистої гігієни (гребінцем) інших осіб, а також передавати іншим свої засоби гігієни. Не міряти й не носити чужого одягу, головних уборів, а також не передавати іншим свій одяг;

 заборонено самостійно вживати медикаменти, не рекомендовані лікарем;

 якщо ви погано почуваєтеся, а дорослих немає поряд, слід викликати швидку медичну допомогу за номером 103, описавши свій стан, назвавши номер свого телефону, домашню адресу, прізвище, ім’я, а також зателефонувати батькам.

3. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів при виникненні надзвичайної або аварійної ситуації.

3.1. Не панікувати, не кричати, не метушитися, чітко й спокійно виконувати вказівки дорослих, які перебувають поряд.

3.2. Зателефонувати батькам, коротко описати ситуацію, повідомити про місце свого перебування.

3.3. Якщо ситуація вийшла з-під контролю дорослих, слід зателефонувати в служби екстреної допомоги за телефонами:

101 – пожежна охорона;

102 – міліція;

103 – швидка медична допомога;

104 – газова служба,

коротко описати ситуацію, назвати адресу, за якою сталася надзвичайна ситуація, своє прізвище, ім’я, номер свого телефону.

3.4. У разі можливості залиште аварійно небезпечну територію.

 Затверджено

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №____від _____________20___р.

НСТРУКЦІЯ  №____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ

 І-ІІІ ступенів №2про поведінку під час навчальної практики та літніх канікул

1. Загальні положення.

1.1. Інструкція з безпеки учнів під час навчальної практики та літніх канікул поширюється на всіх учасників навчально-виховного процесу під час перебування учнів на літніх канікулах та навчальній практиці.

1.2. Інструкцію розроблено відповідно до «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 № 563, «Правил дорожнього руху України», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, «Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України», затверджених Наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління державної пожежної охорони від 30.09.1998 № 348/70.

 2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час навчальної практики та літніх канікул.

2.1. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів перед початком навчальної практики та літніх канікул.

2.1.1. Перед початком навчальної практики та літніх канікул чітко визначити терміни початку та закінчення канікул, навчальної практики.

2.1.2. У разі продовження канікул слід телефонувати в останній день визначених термінів до класного керівника для визначення нового терміну канікул, навчальної практики.

2.1.3. Ознайомитися з планом проведення навчальної практики, канікул у класі, навчальному закладі, брати активну участь у запланованих заходах.

2.1.4. У разі неможливості через поважні причини або сімейні обставини взяти участь у запланованих заходах під час канікул, навчальної практики або вчасно приступити до навчальних занять після канікул, учням слід завчасно попередити класного керівника, надавши заяву від батьків чи медичну довідку, що підтверджує обґрунтованість причини, вирішення питання перенесення навчальної практики на серпень місяць.

2.2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час літніх канікул та навчальної практики.

2.2.1. Під час канікул, перебуваючи на вулиці й ставши учасником дорожньо-транспортного руху, чітко виконувати правила дорожнього руху:

 рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, притримуючись правого боку;

 за межами населених пунктів, рухаючись узбіччям чи краєм проїжджої частини, йти назустріч руху транспортних засобів;

 переходити проїжджу частину тільки по пішохідних переходах, зокрема підземних і наземних, а у разі їх відсутності – на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч;

 у місцях із регульованим рухом керуватися тільки сигналами регулювальника чи світлофора;

 виходити на проїжджу частину з-за транспортних засобів упевнившися, що не наближаються інші транспортні засоби;

 чекати на транспортний засіб тільки на посадкових майданчиках (зупинках), тротуарах, узбіччях, не створюючи перешкод для дорожнього руху;

 на трамвайних зупинках, не обладнаних посадковими майданчиками, можна виходити на проїжджу частину лише з боку дверей і тільки після зупинки транспортного засобу;

 у разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного або синього кольору, чи спеціальним звуковим сигналом, треба утриматися від переходу проїжджої частини або негайно залишити її;

 категорично заборонено вибігати на проїжджу частину, влашто на ній або поблизу неї ігри, переходити проїжджу частину поза пішохідним переходом, або встанов місцями;

 по проїжджій дорозі рухатися на велосипеді можна тільки дітям, які досягай 16-ти років; мопеди й велосипеди повинні бути обладнанні звуковим сигналом та світлоповертачами: попереду – білого кольору, по боках – оранжевого, позаду – червоного; на голові у водія має бути захисний шолом; слід чітко дотримуватися правил дорожнього руху;

 водіям мопедів і велосипедів заборонено: керувати транспортом із несправним гальмом, звуковим сигналом, у темну пору доби; рухатися по автомагістралях, якщо є поряд велосипедна доріжка; рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках; їздити не тримаючись за кермо та знімати ноги з педалей; перевозити пасажирів; буксирувати інші транспортні засоби;

 для катання на інших засобах (скейтборд, самокат, ролики тощо)

 слід обирати місце на дитячих майданчиках та ін., на проїжджу частину виїжджати заборонено;

 учні повинні виконувати зазначені правила, а також інші Правила дорожнього руху України, знання про які були отримані на уроках основ здоров’я, виховних годинах, інших навчальних спеціалізованих установах, предметних уроках;

 перебувати поблизу залізничних колій дітям без супроводу дорослих заборонено;

 учні, користуючись транспортним засобом, повинні сидіти або стояти тільки в призначених для цього місцях, тримаючись за поручень або інше пристосування.

2.2.2. Підчас канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, транспорті, учні повинні чітко виконувати правила пожежної безпеки:

 заборонено брати з собою вогненебезпечні предмети, що можуть спричинити пожежу (запальнички, сірники, петарди, бенгальські вогні, феєрверки, цигарки, легкозаймисті речовини, вогнезаймисту рідину тощо);

 користуватися газовою плитою вдома можна тільки із спеціалізованим електричним приладом для вмикання і під наглядом дорослих;

 заборонено використовувати віконниці на вікна для затемнення приміщень і застосовувати горючі матеріали; зберігати бензин, газ та інші легкозаймисті горючі рідини, приносити їх до приміщення; застосовувати предмети оформлення приміщень, декорації та сценічне обладнання, виготовлене з горючих синтетичних матеріалів, штучних тканин і волокон (пінопласту, поролону, полівінілу тощо); застосовувати відкритий вогонь (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні тощо), хлопушки, дугові прожектори; влаштовувати світлові ефекти із застосуванням хімічних та інших речовин, що можуть викликати загоряння; встановлювати стільці, крісла тощо, конструкції, виготовлені з пластмас і легкозаймистих матеріалів, а також захаращувати предметами проходи та аварійні виходи;

 у жодному разі не брати на вулиці чи в іншому місці незнайомі, чужі предмети, зокрема побутову техніку, не вмикати їх у розетку вдома чи в інших установах – це може призвесги до вибуху та надзвичайної ситуації;

 не наближатися до електроприладів, музичної апаратури, що живляться струмом. Користуватися електроприладами тільки сухими руками і в присутності батьків. У разі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, іскріння проводки, слід негайно повідомити дорослих;

 не скупчуватися біля проходів у громадських установах, біля входів та виходів, у приміщеннях вестибюлю;

 під час участі в масових заходах не кричати, не свистіти, не бігати, не стрибати, не створювати травмонебезпечних ситуацій у приміщенні, виконувати правила пожежної безпеки;

 у разі пожежної небезпеки (наявності вогню, іскріння, диму) слід

 негайно вийти на повітря (за двері, балкон) та кликати на допомогу. Ви службу пожежної охорони за номером 101, назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію: наявність вогню, диму, кількість людей у приміщенні, залишити номер свого телефону;

 при появі запаху газу в квартирі, приміщенні у жодному разі не вмикати електроприлади, не користуватися стаціонарним чи мобільним телефоном, відчинити вікна, двері, перевірити приміщення, вимкнути газову плиту, якщо вона була ввімкнена, й вийти з приміщення; покликати на допомогу дорослих, негайно повідомити в газову службу за номером 104 чи 101 пожежну охорону – 101; назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію й залишивши номер свого телефону.

2.2.3. Під час канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, громадських місцях, приміщеннях, транспорті тощо учні повинні чітко виконувати правила з попередження нещасних випадків, травмування, отруєння тощо:

 під час канікул заборонено перебувати біля водойм без супроводу дорослих для запобігання утоплення дітей. Відпочиваючи у прибережній зоні, слід виконувати правила безпечної поведінки на воді: не запливати за огороджу вальні буї, не підпливати до моторних човнів, вітрильників, веслових човнів та інших плавзасобів; на залізати на технічні та попереджувальні знаки, буї та інші предмети; не використовувати

 рятувальні засоби і спорядження не за призначенням; не стрибати у воду зі споруд, не пристосованих для цього, й у місцях, де невідомі глибина та стан дна; не організовувати у воді ігри, пов’язані з пірнанням і захопленням тих, хто купається; не стрибати у воду з човнів, катерів, вітрильників та інших плавзасобів; не використовувати для плавання дошки, камери від волейбольних м’ячів, рятувальні круги, надувні матраци (особливо у штормову погоду); не купатися біля причалів та у вечірній час, особливо після заходу сонця; не стрибаp class=/p/span ти у воду в незнайомих місцях; не купатися біля обривів, зарослих рослинністю берегів; не засмічувати воду та узбережжя, не залишати та не кидати сміття. Заборонене купання у затоплених кар’єрах, каналах, озерах, пожежних водоймах, ставках, морських акваторіях та інших водоймах, що не мають обладнаних пляжів сезонними рятувальними постами, не зареєстровані місцевою владою як місця масового відпочинку. Під час купання не слід робити зайвих рухів, не пірнати, не треба тримати свої м’язи в постійній напрузі, не порушувати ритму дихання, не перевтомлювати себе, не брати участі у великих запливах без необхідних тренувань та дозволу лікаря. Не можна заходити у воду спітнілим або після прийому сонячних ванн, жвавих ігор. Як тільки ви починаєте замерзати, треба негайно вийти з води, енергійно розтертися рушником і швидко одягтися. Категорично заборонено заходити у воду, якщо ви погано почуваєтеся;

 категорично заборонено перебувати біля будівельних майданчиків, кар’єрів, закинутих будівель для запобігання обрушень будівельних матеріалів й попередження травм та загибелі дітей;

 категорично заборонено вживати алкоголь, наркотичні засоби, тютюнові вироби, стимулятори;

 уникати вживання в їжу грибів;

 категорично заборонено брати в руки, нюхати, їсти незнайомі дикі рослини чи паростки квітів, кущів, дерев, що може призвести до отруєння;

 пересуватися слід обережно, спокійно. Беручи участь в іграх, не створювати хаотичного руху, не штовхатися, не кричати. На вулиці бути обережним, дивитися під ноги, щоб не впасти в яму чи відкритий каналізаційний люк;

 не підходити на вулиці до обірваних, обвислих проводів, або проводів, які стирчать, а особливо, якщо від них іде гудіння – дані проводи можуть бути ще підживлені електрострумом;

 не підходити до щитових, не залазити на стовпи з високовольтними проводами – можна отримати удар електрострумом від високовольтних живлень на відстані 5 м;

 бути обережним на дитячих майданчиках, у парках відпочинку: спочатку переконатися, що гойдалки, атракціони, турніки та інші прилади справні, сильно не розгойдуватися й не розгойдувати інших, щоб не призвести до падіння чи іншого травмування;

 не виходити на дах багатоповерхівки для попередження падіння дітей із висоти;

 не підходити До відчинених вікон, мити вікна тільки в присутності дорослих, не нахилятися на перила, парапети сходинок для запобігання падіння дітей із висоти;

 не спускатися у підвали будинків чи інші підземні ходи, катакомби, бомбосховища – там може бути отруйний газ;

 не вступати в контакт із незнайомими тваринами для запобігання отримання укусів від хворих на сказ тварин;

 застосовувати всі знання й правила, отримані на уроках основ здоров’я, виховних годинах, навчальних уроках.

2.2.4. Під час канікул учні повинні виконувати правила безпеки життєдіяльності під час самостійного перебування вдома, на вулиці, у громадських місцях, у друзів, на молодіжних дискотеках, у замкнутому просторі з чужими людьми, правила попередження правопорушень та насильства над дітьми:

 не розмовляти й не вступати в контакт із незнайомцями, зокрема не передавати їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками міліції. Слід одразу кликати на допомогу й швидко йти до людей;

 не підходити до автомобілів із незнайомцями, навіть якщо вони

 запитують Дорогу. Скажіть, що не знаєте, і швидко йдіть геть;

 перебувати без супроводу дорослих на вулиці дітям до 10-ти років можна до 20 год, до 14-ти років – до 21 год, до 18-ти років – до 22 год. У темну пору сезону – до настання темряви;

 діти мають право не відчиняти двері дому навіть представникам правоохоронних органів. Якщо незнайомець запитує, чи скоро прийдуть батьки, повідомте, що скоро – вони у сусідів, а в цей час зателефонуйте батькам і двері незнайомцям не відчиняйте;

 бути подалі від тих, хто влаштовує бійки, не брати участі в суперечках дорослих і не провокувати словами чи діями агресивну поведінку, що може призвести до бійки або травми; у стосунках із оточуючими керуйтеся толерантними відносинами;

 не заходити в під’їзд, ліфт із незнайомими людьми; одразу кликати на допомогу, якщо незнайомець провокує якісь дії щодо вас. Бути уважнішими, оглядатися й перевіряти, чи не слідує за вами хтось під час проходу провулків, підземних переходів між домами й тунелями. Якщо за вами хтось іде, зупинитися й відійти у сторону, щоб потенційний переслідувач пройшов повз вас;

 під час перебування на дискотеці, треба завчасно попередити батьків, щоб зустріли вас після заходу; слід керуватися загальними правилами етикету й нормами поведінки, не провокувати оточуючих на агресивну поведінку діями і словами.

 У разі небезпечної ситуації звертатися до служби охорони закладу, викликати міліцію за номером 102, зателефонувати батькам;

 не вчиняти дії, що можуть призвести до правопорушень. Неповнолітніми у кримінальному праві вважаються особи віком до 18-ти років. За злочини, вчинені після настання 14-річного віку, неповнолітні підлягають кримінальній відповідальності; позбавлення волі неповнолітньому може бути призначення строком до 10-ти років; найбільш суворим примусовим заходом виховного характеру с направлення до спеціальних навчально-виховних установ, що здійснюється примусово, незалежно від бажання неповнолітнього чи його батьків;

 батьки неповнолітніх, які не займаються вихованням своїх дітей, підлягають адміністративному штрафу в розмірах, передбачених відповідною статтею Карного кодексу України;

 всеукраїнські гарячі лінії підтримки дітей та молоді України: Всеукраїнська лінія «Телефон довіри» – 800-500-21-80; національна гаряча лінія з питань попередження насильства над дітьми та захисту прав дітей – 500-500-33-50 (у межах України дзвінки безкоштовні).

2.2.5. Під час канікул учні повинні виконувати правила запобігання захворювань на грип, інфекційні й кишкові захворювання, педикульоз тощо:

 при нездужанні не виходити з дому, щоб не заражати інших людей, і викликати лікаря;

 хворому виділити окреме ліжко, посуд, білизну;

 приміщення постійно провітрювати;

 у разі контакту із хворим одягати марлеву маску;

 хворому слід дотримуватися постільного режиму;

 вживати заходів профілактики: їсти мед, малину, цибулю, часник; чітко виконувати рекомендації лікаря;

 постійно мити руки з милом перед їжею;

 не їсти брудних овочів та фруктів, ретельно їх мити й ошпарювати;

 для запобігання захворювання на педикульоз, регулярно мити голову; довге волосся у дівчат має бути зібране у зачіску, не користуватися засобами особистої гігієни (гребінцем) інших осіб, а також не передавати свої засоби гігієни іншим. Не міряти й не носити чужого одягу, головних уборів, а також не передавати свого одягу іншим;

 не вживати самостійно медичних препаратів, не рекомендованих лікарем;

 якщо ви погано почуваєтеся, а дорослих немає поряд, слід викликати швидку медичну допомогу за номером 103, описавши свій стан, назвавши номер свого телефону, домашню адресу, прізвище, ім’я, а також зателефонувати батькам.

2.2.6. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час проведення навчальної практики:

 з планом роботи під час навчальної практики учні повинні бути ознайомлені перед початком навчальної практики й сповістити батьків про режим своєї роботи;

 учні повинні щоденно відвідувати навчальний заклад і виконувати весь об’єм роботи, запланованого у навчальній практиці, всі завдання та розпорядження класного керівника, вчителів-предметників, керівника;

 учні повинні приходити на навчальну практику в тому одязі і взутті, що буде визначене  керівником навчальної практики, а також учителями-предметниками;

 під час навчальної практики учні повинні щодня відпрацювати кількість годин, визначену вимогами до проходження навчальної практики в кожному класі;

 категорично заборонено залишати заняття навчальної практики без дозволу  керівника;

 учні впродовж проходження навчальної практики повинні дотримуватися питного режиму: мати із собою запас питної води, оскільки категорично заборонено пити воду з-під крану чи відкритих водойм;

 учні впродовж навчальної практики повинні чітко виконувати правила безпеки життєдіяльності й культури поведінки: не кричати, не бігати, не штовхатися, не свистіти, не провокувати інших ні словами, ні рухами, ні жестами, ні агресивною поведінкою, що може призвести до травмування та правопорушень;

 учні повинні приступати до виконання роботи під час навчальної практики тільки після прослуханого інструктажу та роз’яснювальної бесіди; самостійне виконання видів робіт під час навчальної практики категорично заборонене.

3. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів при виникненні надзвичайної або аварійної ситуації.

3.1. Не панікувати, не кричати, не метушитися, а чітко і спокійно виконувати вказівки дорослих, які перебувають поряд.

3.2. Слід зателефонувати батькам, коротко описати ситуацію, повідомити про місце свого перебування.

3.3. Якщо ситуація вийшла з-під контролю дорослих, потрібно зателефонувати до служб екстреної допомоги за телефонами:

101– пожежна охорона;

102 – міліція;

103 – швидка медична допомога;

104– газова служба;

коротко описати ситуацію, назвати адресу, де сталася надзвичайна ситуація, а також своє прізвище, ім’я, номер свого телефону.

3.4. У разі можливості слід зали територію аварійної небезпеки.

 

Затверджено

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №__ від____________20___р.

ІНСТРУКЦІЯ №____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 про поведінку під час групових поїздок, пішохідних екскурсій, пішохідного та дорожньо-транспортного руху учнів

 1. Загальні положення.

1.1. Інструкція з безпеки життєдіяльності учнів під час групових поїздок, пішохідних екскурсій, пішохідного та дорожньо-транспортного руху учнів поширюється на всіх учасників навчально-виховного процесу під час групових перевезень, навчальних екскурсій, пішохідного групового руху учнів.

1.2. Інструкцію розроблено відповідно до «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 № 563, «Правил дорожнього руху України», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.

 2. Вимоги з безпеки життєдіяльності учнів під час групових поїздок, пішохідних екскурсій, пішохідного та дорожньо-транспортного руху.

2.1. Чітко визначити маршрут руху.

2.2. Повторити правила дорожнього руху та алгоритм руху в колоні.

2.3. Перевірити наявність червоних прапорців для перекриття руху автомобільного транспорту на дорозі.

2.4. Починати рух у колоні тільки за вказівкою керівника групи.

2.5. Виконувати рух тільки в тому напрямі, який зазначив керівник групи.

2.6. Розрахуватися по парах та вишикуватися в колону.

2.7. Рухатися тільки за вказівкою керівника групи.

2.8. Пересування по місту має Відбуватися тільки по пішохідних тротуарах, пішохідних доріжках.

2.9. Під час перетину проїжджої частини дороги, слід дочекатися, поки керівник групи зупинить прапорцем рух автомобільного транспорту. Рух через дорогу можна здійснювати тільки на пішохідних переходах, зокрема підземних і наземних, за вказівкою дорослих за червоним прапорцем. Переходити дорогу перед прапорцем категорично заборонено.

2.10. Рух у колоні потрібно здійснювати середнім темпом, не поспішати, не відставати. Не можна виходити за зону видимості керівника групи.

2.11. Уразі потреби користування міським транспортом під час пішохідного руху навчальної екскурсії, поводитися в транспорті слід спокійно. Виходити та заходити в транспорт – за вказівкою дорослих. При перебуванні в транспорті сидіти або стояти в призначених для цього місцях, тримаючись за поручень.

2.12. Під час руху по тротуарах і пішохідних доріжках колона має рухатися, притримуючись правого боку.

2.13. Організована група дітей може пересуватися тільки по тротуарах і пішохідних доріжках, а коли їх немає – по узбіччю дороги у напрямку руху транспортних засобів колоною, але тільки в світлу пору доби і лише, в супроводі дорослих із сигнальними прапорцями.

2.14. Якщо в зоні видимості не видно переходу або перехрестя, а дорога має не більш, ніж три смуги руху для обох його напрямків, можна переходити її під прямим кутом до краю проїжджої частини в місцях, де дорогу добре видно в обидва боки і лише після того, як визначено відсутність небезпеки.

2.15. У місцях із регульованим рухом пішоходи повинні керуватися сигналами регулювальника або світлофора.

2.16. Чекати на транспортний засіб група учнів повинна на посадкових майданчиках (зупинках), тротуарах, а якщо вони відсутні – на узбіччі, не створюючи перешкод для дорожнього руху.

2.17. На трамвайних зупинках, необладнаних посадковими майданчиками, пішоходам можна виходити на проїжджу частину лише з боку дверей і тільки після зупинки транспортного засобу. Керівник групи перекриває дорожній автомобільний рух червоним прапорцем;

2.18. У разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного або синього кольору і спеціальним звуковим сигналом, усі повинні утримуватися від переходу проїжджої частини або негайно покинути її.

2.19. Категорично заборонено виходити на проїжджу частину без вказівки керівника групи; раптово виходити, вибігати на поїжджу частину, зокрема й на пішохідний перехід; переходити проїжджу частину поза пішохідним переходом, якщо є роздільна смуга або дорога має чотири і більше смуг для руху в обох напрямках, а також у місцях із огородженням; затримуватися та зупинятися на проїжджій частині, якщо це не пов’язано з забезпеченням безпеки дорожнього руху.

2.20. Перебуваючи в автомобільному транспорті, категорично заборонено під час руху відвертати увагу водія від керування транспортним засобом та заважати йому в цьому; відчиняти двері транспортного засобу, не переконавшись, що він зупинився біля тротуару, посадкового майданчика, краю проїжджої частини, на узбіччі; перешкоджати зачиненню дверей та використовувати для їзди підніжки, виступи транспортних засобів; пересуватися по салону автотранспорту під час його руху, висовуватись у вікна чи люки, викидати сміття у вікна, люки.

 3. Вимоги безпеки після завершення групових перевезень, навчальних екскурсій, пішохідного групового руху учнів.

3.1. Вишикуватися для остаточної перевірки наявності учнів при прибутті до зазначеного місця.

3.2. Заборонено без дозволу керівника  залишати групу, добираючись додому.

3.3. Рух додому здійснювати за обраним маршрутом, дотримуючись правил дорожнього руху.

4. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів в аварійних ситуаціях, скоєння ДТП.

4.1. У разі виникнення аварійної ситуації слід негайно повідомити керівника групи.

4.2. У разі скоєння ДТП на дорозі, свідком або учасником якої ви стали, потрібно:

 негайно повідомити керівника групи;

 за телефонним або мобільним зв’язком повідомити в службу екстреної допомоги, якщо цього не може зробити керівник групи (102 – міліція, 103 – швидка медична допомога);

 якщо ДТП трапилося на дорозі, слід переміститися в безпечне місце і чекати на вказівку керівника;

 якщо ДТП трапилося підчас переїзду у транспорті, потрібно  на місці, не панікувати, не метушитися, а чітко виконувати вказівки дорослих.

Затверджено

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №____від _________20___р.

ІНСТРУКЦІЯ №_____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 про поведінку під час перебування у громадських місцях, проведення масових заходів на базі інших навчальних закладів та установ

 1. Загальні положення.

1.1. Інструкція з безпеки життєдіяльності учнів під час перебування у громадських місцях, проведенні масових заходів на базі інших навчальних закладів та установ.

1.2. Інструкцію розроблено відповідно до «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 № 563.

1.3. Всі учасники навчально-виховного процесу повинні знати правила надання першої (долікарської) допомоги при характерних ушкодженнях.

2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час перебування у громадських місцях, проведенні масових заходів на базі інших навчальних закладів та установ.

2.1. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час перебування у громадських місцях, проведенні масових заходів на базі інших навчальних закладів та установ.

2.1.1. Перед проведенням масових заходів на базі інших навчальних закладів та установ визначити дату, час, місце проведення, схему маршруту добирання до зазначеної установи або закладу.

2.1.2. Повторити правила дорожнього руху та правила поведінки в громадському транспорті, громадських місцях.

2.1.3. Повторити правила безпеки життєдіяльності та план евакуації у разі надзвичайної ситуації під час проведення масових заходів з учнями на базі інших установ та закладів.

2.2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час перебування у громадських місцях, проведенні масових заходів на базі інших навчальних закладів та установ.

2.2.1. Слід прибути за 15 хв до початку заходу і повідомити вихователя чи наставника класу про свою присутність. Якщо з якоїсь причини ви не можете бути на заході, потрібно завчасно попередити телефонним зв’язком причину своєї відсутності.

2.2.2. Під час проведення масових заходів в інших установах слід ознайомитися з запасними виходами, через які можна здійснити евакуацію у разі аварійної ситуації, а також із загальним планом евакуації з установи.

2.2.3. Під час проведення масових заходів в інших установах та закладах потрібно перебувати в зазначеному вихователем або наставником класу місці, пересуватися приміщенням, територією без дозволу вихователя, наставника класу заборонено.

2.2.4. Під час проведення масових заходів слід поводитися чинно, пристойно, не кричати. Уважно слухати промовців. Якщо проводяться розважальні конкурси або вікторина з залом, не варто зіскакувати з місця, слід чекати, поки вас запросять. Не кричати, не свистіти, не бігати, не стрибати, не створювати травмонебезпечних ситуацій.

2.2.5. Після завершення масового заходу залишити своє місце і вийти з приміщення тільки за вказівкою вихователя або наставника класу.

2.2.6. Заборонено вибігати, штовхатися під час виходу з приміщення, у якому відбувався захід, створювати травмонебезпечні ситуації.

2.2.7. Категорично заборонено словами, діями чи агресивною поведінкою під час заходу провокувати інших учасників, це може призвести до бійки, правопорушень.

2.2.8. Чітко виконувати вказівки та розпорядження вихователя, наставника класу. Без його дозволу не можна заходити або виходити з приміщення, території, на якій відбувається захід.

2.2.9. Не вступати в контакт із незнайомими людьми, у жодному разі не передавати їм свої речі (особливо цінні – телефон, прикраси тощо), навіть якщо вони назвалися представниками міліції, для запобігання скоєння насильства над дітьми або злочину.

2.2.10. Не заходити по одному на територію, на якій відбувається захід, або в приміщенні установи до вузьких, затемнених проходів, кутків чи туалетних кімнат, гардеробу тощо для уникнення вчинення протиправних дій, насильства над дітьми.

2.2.11. Бути постійно в полі зору вихователя, наставника класу, уникати натовпу, обходити його. Якщо ви потрапили в натовп, у жодному разі не йдіть проти нього. Пам’ятайте, що найбільша давка буває біля дверей, перед сценою, біля арени тощо. Не наближатися до вітрин, стін, скляних дверей, до яких вас можуть притиснути. Якщо натовп вас захопив – не чинити йому опору. Глибоко вдихнути, зігнути руки в ліктях і підняти їх, щоб захистити грудну клітину. Не тримати руки в кишенях, не чіплятися ні за що руками – так можна зламати руку. Якщо є можливість, застібнути одяг. Високі підбори, розв’язаний шнурок можуть вартувати життя. Слід викинути сумку, парасольку тощо. Якщо у вас щось упало, у жодному разі не намагатися підняти – життя дорожче. Головне завдання в натовпі – не впасти. Якщо вас збили з ніг, спробуйте згорнутися клубком і захистити голову руками, прикриваючи потилицю. При будь-якій можливості треба спробувати встати.

При русі в суцільному натовпі не напирати на тих, хто йде попереду – бажання прискорити рух зазвичай завершується пробкою. Якщо на заході ви побачили багато п’яних або збуджених глядачів – вийдіть до завершення видовища або коли вже всі розійдуться, щоб уникнути правопорушень, небезпечних травм.

2.2.12. Під час заходу слід дотримуватися правил пожежної безпеки: не можна брати участь у масовому заході дітям, одягненим в одяг із легкозаймистих матеріалів, не просочених вогнезахисною сумішшю; категорично заборонено брати з собою на захід вогненебезпечні предмети, що можуть спричинити пожежу (запальнички, сірники, петарди, бенгальські вогні, феєрверки, легкозаймисті речовини, вогнезаймисту рідину тощо), під час заходу не наближатися до електроприладів, музичної апаратури, які живляться електрострумом. Уразі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, іскріння проводки, слід негайно повідомити вихователя, наставника класу, чергових заходу.

 

3. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час перебування у громадських місцях, проведенні масових заходів на базі інших навчальних закладів та установ.

3.1. Повідомити вихователя або наставника класу, якщо ви залишаєте захід.

3.2. Якщо захід завершується пізно, або на світанку (випускний вечір, новорічна дискотека), обов’язкова наявність батьків, які вас зустрінуть.

3.3. Після добирання додому слід обов’язково зателефонувати вихователю або наставнику класу й повідомити, що з вами все гаразд.

4. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів в аварійних ситуаціях, у громадських місцях, проведенні масових заходів на базі інших навчальних закладів та установ.

4.1. У разі виникнення аварійної ситуації слід негайно повідомити вихователя або наставника класу.

4.2. Чітко виконувати вказівки вихователя або наставника класу, не панікувати, не метушитися; нікуди не йти від керівника, бути поблизу.

4.3. Якщо непередбачувана ситуація виходить з-під контролю до, слід терміново зв’язатися зі службами екстреної допомоги або рідними за мобільним зв’язком.

Пам’ятайте номери телефонів:

101 – пожежна охорона;

102 – міліція;

103 – швидка медична допомога;

104 – газова служба.

Телефонуючи спеціалістам, потрібно повідомити адресу закладу, у якому відбувається захід, коротко описати ситуацію, назвати своє прізвище й номер телефону.

 

 

 

 

 

 

 

Затверджено

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №___від______________20___р.

ІНСТРУКЦІЯ №______

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 про поведінку під час туристично-екскурсійних, групових перевезень на автомобільному транспорті

1. Загальні положення.

1.1. Інструкція з безпеки життєдіяльності учнів під час туристично-екскурсійних, групових перевезень автомобільним транспортом поширюється на всіх учасників навчально-виховного процесу під час проведення туристично-екскурсійних, групових перевезень учнів автомобільним транспортом.

1.2. Інструкцію розроблено на основі Постанови Кабінету Міністрів України «Про правила надання послуг пасажирам автомобільним транспортом» від 29.012003 № 141.

1.3. Безпечні умови перевезень учнів автомобільним та залізничним транспортом забезпечують транспортні організації, що несуть повну відповідальність за технічний стан транспорту, його експлуатацію та закріплення дисциплінованих та висококваліфікованих водіїв, які мають стаж керування транспортним засобом понад 3 роки.

1.4. Перевезення організованих груп дітей здійснюється на підставі договору разового перевезення (що укладається не пізніше ніж за 48 год до виконання перевезення) або довгострокового договору.

1.5. Перевезення організованих груп дітей виконується тільки у світлу пору доби і за сприятливих погодних умов.

1.6. Візуальна інформація на автобусі наноситься на попередньому трафареті надписом червоною фарбою «На замовлення», попереду і позаду автобуса – розпізнавальний знак «Діти».

1.7. Максимальна кількість дітей при перевезенні автобусом не повинна перевищувати кількості місць для сидіння.

1.8. У салоні автобуса повинна бути інформація, що містить позначення місць розташування аварійних виходів із зазначенням способу їх відкриття, вогнегасника, аптечки та кнопки екстреної зупинки.

1.9. Перевезення організованих груп дітей колоною з п’яти і більше автобусів узгоджується замовником з органами Державтоінспекції.

1.10. При отриманні дозволу на екскурсію відповідальний за організацію та проведення екскурсії повинен представити у міське управління освіти такі документи:

 наказ по навчально-виховному закладу, в якому вказується термін, місце, маршрут-екскурсії, кількість дітей, у якому класі вони навчаються, супроводжуючі (з розрахунку 1 дорослий на 10 дітей, медсестра на 30 і більше дітей), визначено відповідальні за збереження життя і здоров’я дітей;

 списки дітей, завірені підписом директора і печаткою навчально-виховного закладу з відміткою про стан здоров’я кожного учня (з поміткою лікаря «за станом здоров’я всі учні групи допускаються до екскурсійної поїздки»), підписом кожної дитини про те, що вона ознайомлена з правилами поведінки і технікою безпеки під час поїздки;

 страховий поліс;

 програму маршруту з погодинним плануванням;

 договір про взаємні зобов’язання сторін навчально-виховного закладу і перевізника;

 подання навчально-виховного закладу до відділу освіти з проханням дати дозвіл на екскурсію.

1.11. Допущені до екскурсії учні не повинні мати при собі предметів та речовин, що можуть створити небезпеку під час перевезення.

1.12. Всі учасники навчально-виховного процесу повинні знати правила надання першої (долікарської) допомоги при характерних ушкодженнях, мати необхідні знання і навички користуванням медикаментами.

2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час туристично-екскурсійних перевезень автобусами.

2.1. Перед туристично-екскурсійними, груповими поїздками автомобільним транспортом чітко визначити маршрут поїздки, дату вибуття та прибуття, час посадки та висадки в автобусі, назви зазначених зупинок.

2.2. Повторити правила дорожнього руху та правила перебування дітей в автомобільному транспорті.

2.3. Чітко виконувати вимоги керівника екскурсійної групи.

2.4. Починати посадку, висадку в автомобільному транспорті тільки за вказівкою  керівника групи. Самостійне пересування в автобусі без дозволу дорослих заборонене.

2.5. Перевірити наявність у водія аптечки, вогнегасника та перших засобів допомоги при створенні надзвичайної ситуації.

2.6. Керівник групи повинен мати із собою похідну аптечку.

2.7. Перевозити дітей на відкритих вантажних автомобілях заборонено.

2.8. Керівник групи повинен провести бесіду з дітьми, ознайомити їх із правилами поведінки та правилами безпеки життєдіяльності під час поїздки автобусом, із відповідним оформленням запису в «Журналі реєстрації інструктажів».

2.9. Перед початком руху автобуса керівник групи повинен перевірити наявність дітей на місцях згідно зі списком.

2.10. Заборонено залишати ручну поклажу та власні речі без догляду. У разі виявлення пропажі речей слід негайно сповістити  керівника групи.

3. Вимоги безпеки під час проведення туристично-екскурсійних перевезень учнів автобусами.

3.1. Перед посадкою в автобус слід прибути на місце призначення за 15 хв і відмітити свою присутність у  керівника групи.

3.2. Якщо ви за певних причин не встигаєте на час призначення, зателефонуйте  керівнику групи і завчасно попередьте про своє запізнення (відсутність).

3.3. Попередньо визначте своє місце в автобусі і при посадці спокійно його займайте. При посадці та висадці заборонено штовхатися, стрибати на сходинках, бігти на вільні місця в салоні автобусу.

3.4. Якщо у вас завеликий багаж, перед посадкою в автобус його слід залишити у відведеному багажному відділенні автобусу.

3.5. Перед початком руху автобуса озвучте свою присутність під час переклички  керівнику групи.

3.6. Заборонено пересуватися під час руху по автобусу без дозволу  керівника групи, виходити під час зупинки автобуса, висовуватися з вікон, викидати з них сміття та речі.

3.7. Якщо ви погано почуваєтеся, негайно повідомте про це  керівника групи. У жодному разі не вживайте самостійно ніяких медичних препаратів. Усі медичні препарати повинні бути в керівника групи.

3.8. Під час поїздки не можна голосно розмовляти, кричати, стрибати, бігати, вмикати радіо, музичні приймачі, мобільні телефони – це може ВІДВОЛІКАТИ водія.

3.9. Поводити себе під час поїздки слід чинно: не залишати після себе жодного сміття. Заборонено жувати жуйки та лускати насіння. Уникати травмонебезпечних ситуацій, не заважати іншим пасажирам.

3.10. Якщо під час поїздки відбулася організована зупинка, далеко від автобуса не відходити. Уважно слухати вказівки  керівника групи. Після зупинки відмітити себе під час перевірки. Якщо ви побачили, що поряд відсутній ваш сусід за місцем, слід негайно повідомити про це керівника групи.

3.11. При використанні громадського транспорту посадки в нього здійснювати групами під керівництвом  керівника групи через задні двері: спочатку заходять учні, а потім – керівник групи. В такому ж порядку здійснюється й висадка дітей через передні двері.

3. 12. Здійснювати посадку і висадку в автобус тільки після зупинки транспортного засобу, на посадковому майданчику, а у разі його відсутності – з боку тротуару або узбіччя.

3.13. Проходити до і від транспортного засобу організованою групою тільки тротуарами чи пішохідними доріжками, а за їх відсутності – краєм проїжджої частини дороги і тільки у світлу пору доби.

3.14. Приймання їжі в дорозі організовується для всіх учнів у певний час, встановлений керівником групи за розпорядком дня. Заборонено брати в дорогу продукти, що швидко псуються (варені ковбаси, січені м’ясні страви, заправлені майонезом салати тощо).

3.15. Під час поїздки на автомобільному транспорті всі мають дотримуватися правил санітарно-гігієнічної, санітарно-протиепідемічної та пожежної безпеки. Всім учасникам екскурсійно-туристичної, групової поїздки на автомобільному транспорті заборонено мати при собі колючо-ріжучі, вогненебезпечні та інші предмети чи речовини, що можуть створити небезпеку під час перевезення.

3.16. Після приїзду на пункт призначення першими за вказівкою  керівника групи залишають автобус ті, хто сиділи на задніх місцях. Потім виходять ті, хто сиділи на передніх місцях. Хлопці подають руку дівчатам, допомагаючи їм вийти. Не можна штовхатися чи поспішати. Також слід уважно оглянути своє місце – чи не забули ви якісь речі.

3.17. Після висадки потрібно вишикуватися біля автобуса. Без вказівки  керівника групи дорогу не переходити, нікуди не відходити, зазначити свою присутність під час переклички керівника за списком.

3.18. На місце призначення йти разом із  керівником групи, рух у колоні здійснювати чітко та організовано. При переході автодороги дочекатися, коли керівник групи  перекриє рух машин та подасть команду.

 4. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів після закінчення туристично-екскурсійних, групових перевезень автобусами.

4.1. Вишикуватися для остаточної перевірки наявності учнів при поверненні до зазначеного місця.

4.2. Заборонено без дозволу  керівника групи залишати групу, добираючись додому.

4.3. Рух додому здійснювати за обговореним маршрутом, дотримуючись правил дорожнього руху.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.

5.1. У разі виникнення аварійної ситуації слід негайно повідомити  керівника групи.

5.2. У разі скоєння ДТП на дорозі, свідком або учасником якого ви стали:

 слід негайно повідомити  керівника групи;

 за телефонним (або мобільним зв’язком) повідомити в службу екстреної допомоги, якщо цього не може зробити  керівник групи;

 якщо ДТП сталося на дорозі, переміститися в безпечне місце і чекати на вказівки  керівника групи або дорослих;

 якщо ДТП сталося під час перебування у транспорті, слід залишатися на місці, не панікувати, не метушитися, а чітко виконувати вказівки дорослих.

5.3. У разі несприятливих погодних і дорожніх умов, виникнення технічних несправностей, що загрожують безпеці руху, а також при погіршенні здоров’я водіїв необхідно припинити рух і повідомити про це автопідприємство за місцем роботи водіїв. Підприємство вживає заходів щодо заміни автобуса чи водія, щоб забезпечити перевезення дітей до пункту призначення.

5.4. У разі отримання учнем травми, надати першу медичну допомогу, а при потребі – викликати швидку допомогу або самому доставити потерпілого у лікарню.

 

 Затверджено

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №___від_____________20___р.

ІНСТРУКЦІЯ №_______

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 про поведінку під час туристично-екскурсійних, групових перевезень на залізничному транспорті

1. Загальні положення.

1.1. Інструкція з безпеки життєдіяльності учнів під час туристично-екскурсійних перевезень на залізничному транспорті поширюється на всіх учасників навчально-виховного процесу під час проведення туристично-екскурсійних перевезень на залізничному транспорті.

1.2. Інструкцію розроблено на основі Постанови Кабінету Міністрів України «Про правила поведінки громадян на залізничному транспорті» від 10.11.95 № 903.

2. Вимоги безпеки учнів під час туристично-екскурсійних перевезень залізничним транспорті.

2.1. Перед туристично-екскурсійними поїздками залізничним транспортом чітко визначити маршрут поїздки, дату вибуття та прибуття, час поїздки та висадки в потязі.

2.2. Повторити правила дорожнього руху та правила перебування дітей на вокзалі, біля залізничної колії і в потязі.

2.3. Чітко виконувати вимоги керівника екскурсії .

2.4. Починати посадку в вагон потягу тільки за вказівкою  керівника групи.

2.5.Самостійне пересування по платформі, вокзалу, вагону в потязі без дозволу дорослих заборонене.

2.6. Для проходу до поїзда або виходу до вокзалу користуватися тільки призначеними для цього пішохідними мостами, тунелями чи переходами.

2.7. Заборонено пошкоджувати колії, споруди та обладнання залізниці, а також вчиняти інші дії, що можуть порушити розклад чи безпеку руху на залізниці.

3.  Вимоги безпеки під час проведення туристично-екскурсійних перевезень учнів залізничним транспортом.

3.1. Перед посадкою в потяг слід прибути на місце призначання за 20 хв, відмітити свою присутність у  керівника групи.

3. 2. Якщо ви за певних причин не встигаєте на час призначення, зателефонуйте  керівнику групи й завчасно повідомте про своє запізнення (відсутність).

3.3. Попередньо визначте своє місце в вагоні і при посадці спокійно його займайте.

3.4. На територїї вокзалу та в потязі всі повинні дотримуватися правил санітарно-гігієнічної, санітарно-протиепідемічної та пожежної безпеки.

3. 5. На платформах та в приміщеннях вокзалу заборонено: смітити, пошкоджувати чи забруднювати майно залізниці, розпивати спиртні напої, курити; захаращувати зали, вестибюль вокзалу, проходити в залах чекання та платформах із власною ручною поклажею, залишати особисті речі без нагляду.

3. 6. Заборонено підходити ближче ніж на 0,5 м до краю платформи після оголошення про подачу чи прибуття поїзда до його зупинки.

3.7. Перед початком руху поїзда слід визначити свою присутність під час переклички керівнику групи.

3. 8. Заборонено пересування під час руху по вагону без дозволу керівника групи.

3. 9. Ручна поклажа розміщується: у пасажирів, які займають нижні місця, – в скринях під сидінням; у пасажирів, які займають верхні місця, – на третіх полицях вагонів.

3. 10. Заборонено перебувати на підніжках, перехідних майданчиках, у тамбурах потягу, заходити і виходити з вагону до зупинки поїзда; самовільно користуватися стоп-краном. У разі виникнення непередбачених аварійних обставин слід негайно повідомити керівника групи. Заборонено використовувати стіл купе для підіймання на другу полицю.

3.11. Заборонено курити, застосовувати відкритий вогонь, розпивати спиртні напої; смітити в купе, коридорах вагона, викидати через вікно сміття та інші предмети; забруднювати вагон, пошкоджувати внутрішнє вагонне обладнання, постіль речі; залишати ручну поклажу та власні речі без нагляду. У разі виявлення пропажі речей слід негайно сповістити керівника групи.

3.12. У разі погіршення здоров’я потрібно повідомити про це  керівника групи.

3. 13. Під час поїздки слід поводитися чинно, голосно не розмовляти, не кричати, не стрибати, не бігати, уникати травмонебезпечних ситуацій, не заважати іншим пасажирам.

4. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів після завершення туристично-екскурсійних перевезень залізничним транспортом.

4.1. Після висадки вишикуватися біля вагону на платформі за 0,5 м від колії, без вказівки дорослих рух не починати.

4.2. Вишикуватися для остаточної перевірки наявності учнів при поверненні до зазначеного місця.

4.3. Заборонено без дозволу  керівника групи залишати групу, добираючись додому.

4.4. Рух додому здійснювати за обговореним маршрутом, дотримуючись правил дорожнього руху.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.

5.1. У разі виникнення аварійної ситуації слід негайно повідомити дорослих керівників групи.

5.2. Якщо аварія сталася під час перебування в вагоні, слід залишатися на місці, не панікувати й не метушитися, а чітко виконувати вказівки дорослих.

5.3. За телефонним (мобільним) зв’язком повідомити про те, що сталося, якщо цього не можуть зробити дорослі.

 Затверджено

Директор школи

Л.М.Панченко.

Наказ № ___від __________20___р.

ІНСТРУКЦІЯ №____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 про поведінку під час спортивно-масових заходів на базі навчального закладу та інших закладів освіти (кроси, змагання тощо)

1. Загальні положення.

1.1. Інструкція з безпеки життєдіяльності учнів під час спортивно-масових заходів на базі навчального закладу, а також інших установ (закладів) («Котигорошко», кроси, змагання, естафети тощо) поширюється на всіх учасників навчально-виховного процесу під час спортивно-масових заходів на базі навчального закладу, а також інших установ.

1.2. Інструкцію розроблено відповідно до «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 № 563.

1.3. Всі учасники навчально-виховного процесу повинні знати правила надання першої (долікарської) допомоги при характерних ушкодженнях.

2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час спортивно-масових заходів на базі навчального закладу та інших закладів освіти.

2.1. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів перед початком спортивно-масових заходів на базі навчального закладу та інших закладів освіти.

2.1.1. Перед початком спортивного заходу чітко визначити дату, день, час, місце проведення заходу. Якщо ви не встигаєте або не можете взяти участь у заході, слід завчасно повідомити про це керівника за телефонним зв’язком.

2.1.2. До участі у спортивних змаганнях допускаються учні, які пройшли медичний огляд і не мають протипоказань щодо стану здоров’я, мають довідку із візою лікаря, результати кардіологічного обстеження.

2.1.3. Під час участі у спортивно-масових заходах учні користуються спеціальним спортивним одягом (спортивний костюм) та спортивним взуттям, що визначається правилами проведення змагань з окремих видів спорту. Брати участь у спортивно-масових заходах без спортивного одягу, спортивного взуття не можна.

2.1.4. Спортивно-масові заходи повинні забезпечуватись Медичним обслуговуванням (медичною сестрою, лікарем).

2.1.5. Перед початком спортивно-масових змагань слід ознайомитися з порядком евакуації дітей у разі виникнення пожежі, надзвичайної ситуації, сигналом тривоги та двома евакуаційними виходами і місцем збору після евакуації.

2.1.6. Самостійне пересування учнів по приміщенню або території, на якій відбувається спортивно-масовий захід, категорично заборонене. V;

2.1.7. Вхід та вихід із території, приміщення, де відбувається спортивно-масовий захід, слід здійснювати тільки за вказівкою дорослих.

2.1.8. Заборонено брати з собою вогненебезпечні предмети, що можуть спричинити пожежу (запальнички, сірники, петарди, бенгальські вогні, феєрверки, цигарки, легкозаймисті речовини, вогнезаймисту рідину тощо).

2.1.9. Для здійснення харчового режиму впродовж дня, якщо змагання виїзні, то на весь день, учні мають узяти з собою запас питної води (заборонено брати зафарбовані напої) – мінеральної, а не газованої, набір харчових продуктів (овочі, фрукти, печиво, зварене на круто яйце, добре прокопчена ковбаса). Для запобігання отруєнню категорично заборонено брати сирні продукти, салати з майонезом, варені ковбаси, сардельки, вершкове масло, сухарики, чіпси, жувальні гумки, консерви тощо.

2.1.10. Під час прийому їжі слід дотримуватися санітарно-гігієнічних норм, мати засоби особистої гігієни (серветки, мило тощо).

2.1.11. Керівник команди учнів повинен мати з собою похідну аптечну.

2.2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час спортивно-масових заходів на базі навчального закладу та інших закладів освіти.

2.2.1. Чітко дотримуватися вимог техніки безпеки, безпеки життєдіяльності учнів під час участі у спортивно-масових заходах; виконувати вправи змагань тільки за вказівкою дорослих, прослухавши інструктаж.

2.2.2. Брати участь у спортивно-масових заходах разом із учителем фізкультури чи його заступником.

2.2.3. Під час спортивно-масових заходів учні повинні бути одягнені тільки у спортивну форму, нігті коротко обрізані, волосся зібрати, зняти травмонебезпечні прикраси (обручки, сережки, пірсинги, ланцюжки тощо).

2.2.4. Взуття має бути спортивне, з гумовою підошвою.

2.2.5. У місцях стрибків необхідно мати гімнастичні мати.

2.2.6. Не виконувати вправи на приладах без страхування.

2.2.7. Не стояти біля гімнастичних, спортивних приладів під час виконання вправ іншими учнями.

2.2.8. При виконанні вправ поточним методом слідкувати за інтервалом.

2.2.9. При виконанні стрибків приземлення має бути м’яким із поступовим присіданням.

2.2.10. Не виконувати вправи, маючи вологі долоні.

2.2.11. Після занять потрібно помити руки з милом.

2.2.12. Бути уважним при виконанні вправ, переходах від приладу до приладу. Перед виконанням вправ на приладі перевірити його стан, закручення гвинтів. У разі виявлення пошкоджень на приладах, бігових доріжках, негайно повідомити про це вчителя фізкультури, керівника. Категорично заборонено виконувати вправи на пошкоджених приладах.

2.2.13. При поганому самопочутті, потертостях, пошкодженнях, запамороченнях, болях у ділянці серця, печінки, шлунково-кишкових розладах терміново звертатися до вчителя фізкультури, керівника, медичного робітника. Категорично заборонено продовжувати змагання при поганому самопочутті.

2.2.14. Заборонено під час спортивно-масових змагань вживати жувальну гумку, їжу (для запобігання удавлення), штовхати інших, підсідати під гравця, який вистрибує, робити підніжки, чіплятися за форму; переносити важкі прилади; змінювати висоту приладів без дозволу вчителя; переходити від приладу до приладу, видів змагань без дозволу вчителя.

2.2.15. Категорично заборонено під час спортивно-масових змагань провокувати інших словами, жестами, агресивною поведінкою, що можуть призвести до травмування, правопорушень.

2.2.16. Бути уважним до своїх особистих цінних речей (телефонів, грошей, годинників, прикрас тощо). Не

2.2.17. залишати їх без нагляду, не передавати іншим для запобігання правопорушень.

2.2.18. На базі інших спортивних установ (закладів) не вступати в контакт із незнайомцями, не ходити по одному до туалетних кімнат, вузьких затемнених проходів, кутів тощо для запобігання скоєння насильства над дітьми, правопорушень.

2.3. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів після закінчення спортивно-масових заходів на базі навчального закладу та інших закладів освіти.

2.3.1. Вишикуватися для остаточної перевірки наявності учнів після завершення спортивно-масового заходу.

2.3.2. Кожному учневі після спортивно-масового заходу необхідно ретельно вимити руки та обличчя з милом.

2.3.3. Заборонено без дозволу вчителя фізкультури, керівника залишати команду, добираючись додому.

2.3.4. Рух додому здійснювати за обговореним маршрутом, дотримуючись правил дорожнього руху.

 3. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів в аварійних ситуаціях.

3.1. У разі появи в учня больових відчуттів, при поганому самопочутті слід припинити заняття і сповістити про це вчителя фізкультури, керівника.

3.2. У разі виникнення пожежі, аварійної ситуації, не панікувати, не метушитися, залишатись у полі зору вчителя фізкультури, керівника, чітко виконувати його вказівки, рухаючись до евакуаційних виходів.

3.3. Після евакуації вишикуватись у зазначеному місці, під час пере зазначити свою присутність для обліку евакуйованих дітей. Нікуди після евакуації без дозволу вчителя фізкультури, керівника не йти.

3.4. Якщо непередбачувана ситуація виходить з-під контролю дорослих, слід терміново зв’язатися за телефонним зв’язком за номерами екстрених служб:

101 – пожежна охорона;

102 – міліція;

103 – швидка медична допомога;

104 – газова служба,

коротко описати ситуацію, кількість людей, адресу, за якою відбувається захід, назвати своє прізвище, ім’я, номер свого телефону.

3.5. Уникати під час евакуації натовпу, не захаращувати проходи, у жодному разі не ховатися у кутки, під сходи, у шафи тощо – це може заважати рятівникам надати вам допомогу.

Затверджено

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №__від_______________20___р.

ІНСТРУКЦІЯ №_____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 про поведінку під час виконання трудових заходів на території навчального закладу та поза ним

1. Загальні положення.

1.1. Інструкція з безпеки життєдіяльності учнів під час виконання трудових заходів поширюється на всіх учасників навчально-виховного процесу під час перебування в навчальному закладі та на його території і поза нею.

1.2. Інструкцію розроблено відповідно до «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 № 563.

 2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час виконання трудових заходів на території навчального закладу та поза нею.

2.1. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів перед початком виконання трудових заходів на території навчального закладу та поза нею.

2.2. Визначити чітко дату, час і місце виконання трудових заходів. Якщо ви з поважних причин не встигаєте на призначений час або будете відсутні, слід завчасно повідомити класного керівника за телефоном  про своє запізнення або відсутність. Відсутність на трудовому заході має бути підкріплена заявою від батьків на ім’я директора.

2.3. Вид роботи під час виконання трудових заходів має бути обговорено завчасно, тому на захід усі учні повинні принести інвентар для роботи (віник, совок, ганчірку, відро тощо). Для запобігання травматизму, інвентар слід обгорнути ганчіркою чи поліетиленом, його не можна піднімати вище коліна (особливо лопати, граблі, сапки), щоб не пошкодити того, хто йде позаду або стоїть попереду.

2.4. До виконання трудового заходу допускаються учні, які не мають протипоказань щодо стану здоров’я. Якщо ви погано почуваєтеся, слід негайно звернутися до класного керівника й не приступати до заданих видів роботи.

2.5. Під час виконання трудового заходу учні користуються спеціальним одягом і взуттям. Взуття має бути без підборів, а одяг – захисним (халат, довга сорочка, куртка тощо). Обов’язкова наявність рукавичок, якщо роботи відбуваються на вулиці.

2.6. У класного керівника має бути аптечка з набором медикаментів, перев’язувальних засобів для надання першої долікарської допомоги у разі травм або пошкоджень.

3. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час виконання трудових заходів на території навчального закладу та поза нею.

3.1. Чітко дотримуватися вимог безпеки життєдіяльності учнів під час виконання трудового заходу, бути постійно в полі зору класного керівника. Без дозволу нікуди не йти.

3.2. Виконувати тільки призначений класним керівником фронт робіт.

3.3. Приступати до виконання роботи тільки після прослуханого інструктажу, проведеного класним керівником.

3.4. При поганому самопочутті, потертостях, пошкодженнях, запамороченнях, болях у ділянці серця, печінки, шлунково-кишкових розладах терміново звертатися до медичної сестри.

3.5. Не піднімати та не переносити вручну важких речей вагою понад 6 кг для дівчат та 12 кг – для хлопців (старших класів). Діти молодших класів важкі речі переносити не повинні.

3.6. Бути уважним при виконанні робіт. При собі категорично заборонено мати гострі, колючо-ріжучі предмети, що можуть призвести до травм.

3.7. Для прибирання приміщень, території користуватися щіткою, совком, віником, ганчіркою. Не прибирати сміття і відходи безпосередньо руками – це може призвести до травмування. Категорично заборонено брати в руки скло, шприци, голки, каміння, медикаменти, консервні банки тощо, чим можна нанести ушкодження.

3.8. Переносити воду для миття меблів, підлоги у відрі, наповненому не більш ніж на три чверті об’єму.

3.9. При митті підлоги остерігатися скалок, цвяхів на підлозі. Вилучити їх, загорнути у пакет або папір і викинути у відро для сміття.

3.10. Бути обережним при прибиранні біля люків, спусків, драбин і дверей. Виконувати цю роботу тільки під наглядом класного керівника, попередньо прослухавши інструктаж.

3. 11. Перш ніж пересувати столи, шафи та інший інвентар і меблі, перевірити і прибрати з їх поверхні предмети, що можуть упасти.

3.12. Категорично заборонено учням проводити роботу на висоті (мити вікна, витирати стіни, вішати штори, витирати пил на меблях).

3.13. Не класти ганчірки або інші предмети на обладнання, електроприлади, апарати.

3.14. Категорично заборонено прибирання електроприладів і світильників. Не можна торкатися відкритих і неохолоджених струмоведучих частин, а також оголених і погано ізольованих дротів. У разі виявлення неізольованої проводки, іскріння проводки, обірваних проводів, негайно повідомити про це класного керівника, адміністрацію. Під час прибирання в кабінетах, приміщеннях навчального закладу, побутові електроприлади, світильники, комп’ютери, апаратура повинні бути вимкненні від живлення електрострумом.

3.15. Категорично заборонено під час трудового заходу піднімати інвентар угору, перекидати його через плече, щоб запобігти травмуванню. Заборонено кидати інвентар (віники, совки, лопати тощо) для передачі іншій особі. Передавати інвентар слід обережно, із рук у руки, за ручку.

3.16. Працювати спокійно. Не провокувати інших словами, діями, агресивною поведінкою, що можуть призвести до бійки, правопорушень.

3.17. Якщо учні працюють із шкільним інвентарем, або інвентарем іншої установи, вони повинні його здати після трудового заходу класному керівникові неушкодженим. У разі пошкодження інвентарю батьки учня повинні будуть придбати новий інвентар.

3.18. При прибиранні території навчального закладу або поза нею, під час прибирання проїжджої частини, не виходити на дорогу самостійно. Класний керівник повинен виставити на дорозі попереджувальні знаки, чергових із червоними прапорцями, а діти мати в спецодязі спеціалізовані червоно-помаранчеві жилети.

3.19. Категорично заборонено під час трудового заходу кидатися сміттям, ганчірками, камінням тощо – це може призвести до травмування й правопорушень.

4.  Вимоги безпеки життєдіяльності учнів після виконання трудових заходів на території навчального закладу та поза нею.

4.1. Вишикуватися для останньої перевірки учнів для обліку після завершення трудового заходу.

4.2. Здати отриманий інвентар класному керівникові.

4.3. Категорично заборонено йти додому без дозволу класного керівника.

4.4. Повернення додому здійснювати за попередньо оговореним маршрутом, дотримуючись правил дорожнього руху.

4.5. Кожному учневі після закінчення трудового заходу необхідно ретельно вимити руки та обличчя з милом.

 5. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів в аварійних ситуаціях.

5.1. У разі виникнення аварійної ситуації негайно повідомити класного керівника.

5.2. Не панікувати, не метушитися, чітко виконувати вказівки дорослих, рухаючись до аварійних виходів, місця евакуації, нікуди не йти від керівника.

5.3. Після евакуації зазначити свою присутність для обліку, не залишати місце роботи без дозволу класного керівника.

5.4. Якщо аварійна ситуація виходить з-під контролю дорослих, слід правильно оцінити ситуацію, залишаючи аварійно-небезпечне місце. Терміново зв’язатися зі службами екстреної допомоги або рідними за мобільним зв’язком:

101 – пожежна охорона;

102 – міліція;

103 – швидка медична допомога;

104 – газова служба,

Затверджено

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №____від_____________20___р.

ІНСТРУКЦІЯ №____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 про поведінку під час навчальних екскурсій, походів, 
туристично-краєзнавчих заходів, організованого відпочинку в лісі,
 
прибережній зоні тощо

1. Загальні положення.

1.1. Інструкція з безпеки життєдіяльності учнів під час навчально-тематичної екскурсії, походів, туристично-краєзнавчих заходів, організованого відпочинку в лісі, прибережній зоні тощо поширюється на всіх учасників навчально-виховного процесу.

1.2. Інструкцію розроблено відповідно до «Положення про організацію охорони праці учасників навчально-виховного процесу», затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 № 563.

1.3. Всі учасники навчально-виховного процесу повинні знати правила надання першої медичної допомоги.

 2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час навчально-тематичної екскурсії, походів, туристично-краєзнавчих заходів, організованого відпочинку в лісі, прибережній зоні тощо.

2.1. Визначити час, дату, місце збору перед виїздом на навчально-виховну екскурсію, похід, захід, відпочинок. Визначити перед навчально-виховною екскурсією, походом, заходом, відпочинком також час, дату повернення, місце, у якому батьки повинні зустріти учасника екскурсії, походу, заходу, відпочинку.

2.2. Якщо ви не встигаєте на призначений час виїзду чи за поважних причин не будете учасником поїздки, слід завчасно повідомити керівника групи про свою відсутність, запізнення. На учня, який буде відсутній, повинна бути надана заява від батьків на ім’я директора з указаною причиною відсутності.

2.3. Перед навчальною екскурсією, походом, туристично-краєзнавчим заходом, організованим відпочинком, учнів слід ознайомити із загальною характеристикою об’єкта відвідування, маршрутом, правилами безпеки, яких необхідно дотримуватися під час проведення екскурсії, походу, заходу, відпочинку.

2.4. Вирушаючи на екскурсію, похід, туристично-краєзнавчий захід, організований відпочинок керівник екскурсії повинен мати при собі дорожню аптечку першої допомоги.

2.5. Допускаються до екскурсії, походу, туристично-краєзнавчого заходу, організованого відпочинку учні, які не мають медичних протипоказань. Під час виїзду за межі області, міста список учнів повинен бути завірений лікарем про допуск до поїздки. Якщо учні виїжджають на організований відпочинок, до списку учасників поїздки додатково додається довідка із санепідемстанції на визначення захворювання учнів інфекційними хворобами, педикульозу. Обов’язкова наявність ксерокопій карт щеплення кожного учасника.

2.6. Категорично заборонено учням, виїжджаючи на екскурсію, похід, туристично-краєзнавчий захід, брати з собою гострі й ріжучі предмети, що можуть призвести до травмування, а також вогненебезпечні предмети, що можуть спричинити пожежу (запальнички, сірники, петарди, бенгальські вогні, вогнезаймисту рідину тощо),

2.7. Допущені до екскурсії, походу, туристично-краєзнавчого заходу, організованого відпочинку учні повинні бути відповідно одягнені, взуття має бути зручним, без високих підборів. У весняно-літній період усі учасники повинні мати головні убори.

2.8. Якщо поїздка на екскурсію, похід, туристично-краєзнавчий захід буде довготривала, всі учасники повинні мати запас води (мінеральна, негазована) та запас харчових продуктів (овочі, фрукти – вимиті й ошпарені, сухе печиво, зварені на круто яйця, копчена ковбаса). Категорично заборонено вживати зафарбовані напої, варену ковбасу, молочнокислі продукти, салати з майонезом, смажене м’ясо тощо, що може призвести до отруєння.

2.9. Категорично заборонено учасникам екскурсії, походу, туристично-краєзнавчого заходу, організованого відпочинку брати з собою і вживати будь-які медичні препарати. За потребою, вживати ліки можна тільки з дозволу супроводжуючого медичного працівника,  керівника групи.

2.10. Не рекомендовано брати з собою на екскурсію, похід, туристично-краєзнавчий захід, відпочинок дорогоцінні речі: апаратуру, золоті прикраси, мобільні телефони, фотоапарати, відеокамери тощо, щоб запобігти втраті, попередити правопорушення.

2.11. Всі учасники екскурсії, походу, туристично-краєзнавчого заходу, організованого відпочинку повинні мати при собі засоби гігієни (мило, серветки, туалетний папір, рушник, за потребою – шампунь тощо); дотримуватися санітарно-гігієнічних норм.

2.12. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час навчально-тематичної екскурсії, походів, туристично-краєзнавчих заходів, організованого відпочинку в лісі, прибережній зоні тощо.

2.13. Під час навчально-тематичної екскурсії, походів, туристично-краєзнавчих заходів, організованого відпочинку в лісі, прибережній зоні тощо чітко дотримуватися вимог безпеки життєдіяльності.

2.14. Постійно бути в полі зору керівника групи, без дозволу не відлучатися від групи.

2.15. Упродовж навчально-тематичної екскурсії, походу, туристично-краєзнавчих заходів, організованого відпочинку в лісі, прибережній зоні уважно слухати матеріал, поданий екскурсоводом, тренером, керівником, щоб виконати групову, або індивідуальну форму роботи та звітувати після закінчення екскурсії, походу, туристично-краєзнавчого заходу, організованого відпочинку практично здобутим матеріалом.

2.16. Чітко дотримуватися вимог питного й харчового режиму. Заборонено пити воду з відкритих водойм, з-під кранів у приміщенні, з однієї пляшки; вживати в їжу чіпси, консерви, нарізки, їжу швидкого приготування (бюргери, хот-доги, чебуреки, лаваші, хачапурі тощо), варену ковбасу д ля запобігання отруєння.

2.17. Не можна знімати взуття й ходити босоніж, окрім розчищеного пляжу під час відпочинку на прибережній зоні та з дозволу  керівника групи.

2.18. Дотримуватися санітарно-гігієнічних норм: мити руки перед уживанням їжі, до й після відвідування туалетної кімнати для запобігання кишкових захворювань.

2.19. Під час навчально-тематичної екскурсії, походу, туристично-краєзнавчого заходу, організованого відпочинку поводитися пристойно, не кричати, не свистіти, не бігати, не метушитися, не штовхатися. Заборонено провокувати інших словами, жестами, діями агресивною поведінкою, що може призвести до бійки та правопорушень.

2.20. У разі відвідування атракціонів, дитячих, спортивних майданчиків переконатися, що прилади справні. Приступати до виконання вправ або катання на атракціоні тільки після інструктажу, проведеного керівником групи.

2.21. Категорично заборонено підходити до обірваних проводів, проводки, яка іскрить, щитових, що може призвести до удару електрострумом. У разі виявлення даних фактів негайно повідомити керівника групи.

2.22. Проходячи маршрут навчальної екскурсії, походу, туристично-краєзнавчого заходу, під час організованого відпочинку, бути обережним: не підходити до люків, ям, огороджень; обходити будівельні майданчики, напівзруйновані будівлі, скляні перекриття, висохлі дерева, щоб уникнути падіння, обвалу, травмування.

2.23. Категорично заборонено контактувати з незнайомцями, передавати їм свої речі, щоб уникнути насилля над дітьми, скоєння злочину. Слід одразу звертатися до  керівника групи.

2.24. Заборонено контактувати з тваринами, комахами, землеводними, щоб уникнути укусів та попередити захворювання на сказ, лишай, отруєння.

2.25. Під час туристично-краєзнавчих заходів, походів, відпочинку в лісі, прибережній зоні не можна вживати рослини, гриби, ягоди для запобігання отруєння.

2.26. Під час туристично-краєзнавчих заходів розпалювати багаття слід тільки під наглядом керівника  і після проведеного з учнем інструктажу щодо розпалювання багаття та його гасіння. Категорично заборонено залишати не загашене багаття. В інших випадках розпалювати багаття заборонено, щоб уникнути пожеж та опіків учнів.

2.27. Під час організованого відпочинку в прибережній зоні чітко дотримуватися правил безпеки життєдіяльності: купатися в воді, огородженій сигнальними позначками в кількості до 8 осіб і не більш ніж 10 хв. Під час купання учнів у воді повинен бути інструктор із плавання. Купання розпочинати тільки за командою і після прослуханого інструктажу та роз’яснювальної бесіди. Категорично заборонене неорганізоване купання і плавання, самовільні стрибки у воду і пірнання; штовхати один одного у воду, сидіння один на одному, хапання за руки й ноги, влаштовування хаотичних ігор, крик «на допомогу» тощо. Всі прагнення самостійного плавання дітьми слід виконувати в сторону берега (тобто з глибокого місця на мілке). Не зловживати сонцем. Тривале перебування під прямим сонячним промінням із непокритою головою може спричинити сонячний удар. У спеку, після виходу з води слід відпочити в затінку. Дотримуватися правил щодо попередження застудних захворювань: не заходити у воду після довгого перебування на сонці, перебувати у воді без активних рухів.

Місця для купання в річках слід вибирати вище від місця спуску викидів, ділянок, що використовуються для прання та полоскання білизни, стійбищ і водопою худоби, купання тварин.

Категорично заборонене купання у водоймах поблизу гідротехнічних споруд, запруд, шлюзів і дамб, у межах першого поясу зони санітарної охорони, джерел господарчо-життєвого водопостачання.

Глибина місця для купання при швидкості течії до 0,3 м/с не повинна перевищувати 1-2 м.

2.28. При поганому самопочутті, пошкодженнях, запамороченнях, болях у ділянці серця, печінки, шлунково-кишкових розладах слід негайно звернутися до  керівника групи,  медичного працівника.

2.29. Під час участі учнів у походах, туристично-краєзнавчих заходах, організованого відпочинку слід виконувати вправи та завдання, приступати до виконання конкурсних випробувань тільки після прослуханого інструктажу, роз’яснювальної бесіди.

3. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів після навчальної екскурсії, походів, туристично-краєзнавчих заходів, організованого відпочинку в лісі, прибережній зоні тощо.

3.1. Після завершення навчальної екскурсії, походів, туристично-краєзнавчих заходів, організованого відпочинку в лісі, прибережній зоні вишикуватися для остаточного обліку.

3.2. Звітувати  керівнику групи про те, що ви йдете за наявності батьків.

3.3. Після добирання додому слід повідомити за телефонним зв’язком керівника групи, що з вами все гаразд.

4. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів в аварійних ситуаціях.

4.1. Не панікувати, не кричати, не метушитися, чітко й спокійно виконувати вказівки дорослих, які перебувають поряд.

4.2. Зателефонувати батькам, родичам, коротко описати ситуацію, повідомити про місце свого перебування.

4.3. У разі надзвичайної ситуації в лісі (якщо ви заблукали), на воді, використовуйте знання, отримані на уроках основ здоров’я, географії, біології тощо, правила першої долікарської допомоги при ушкодженнях, проведенні вентиляції легенів, штучного дихання.

4.4. Якщо ситуація вийшла з-під контролю дорослих, зателефонуйте в служби екстреної допомоги за номерами:

101 – пожежна охорона;

102 – міліція;

103 – швидка медична допомога;

104 – газова служба,

коротко опишіть ситуацію, назвіть адресу, місце, де відбулася надзвичайна ситуація, своє прізвище, ім’я, номер свого телефону.

4.5. За змогою залиште територію аварійної небезпеки.

Затверджую

Директор школи

Панченко Л.М.

Наказ №____від____________20___року

ІНСТРУКЦІЯ №____

З БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ДЛЯ УЧНІВ ЛОХВИЦЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ №2

ПРО ПОВЕДІНКУ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ ТРУДОВИХ ЗАХОДІВ У ПРИМІЩЕННІ ШКОЛИ

1. Загальні положення

1.1. Інструкція з безпеки життєдіяльності учнів під час виконання трудових заходів по­ширюється на всіх учасників навчально-виховного процесу під час перебування у школі.

1.2. Інструкція розроблена відповідно до «По­ложення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного про­цесу», затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 20.11.2006 № 782.

1.3. Усі учасники навчально-виховного проце­су повинні знати правила надання першої (долікарської) допомоги при характерних ушкодженнях.

 2.   Вимоги безпеки життєдіяльності учнів пе­ред початком виконання трудових заходів у приміщенні школи

2.1. Визначити чітко дату, час і місце вико­нання трудових заходів. Якщо ви з поважних причин не встигаєте на при­значений час (або будете відсутні), слід завчасно повідомити по телефону класного керівника про своє запізнення або відсутність.

2.2. Вид роботи під час виконання тру­дових заходів має бути обговорений завчасно, щоб на захід всі учні могли принести інвентар для роботи (віник, совок, ганчірку, відро тощо).

2.3. До виконання трудового заходу до­пускаються учні, які не мають проти­показань за станом здоров'я. У разі якщо ви себе погано відчуваєте, слід негайно звернутися до класного керівника й не приступати до за­даних видів роботи.

2.4. Під час виконання трудового заходу учні користуються спеціальним одя­гом і взуттям. Взуття не повинне бу­ти на підборах. Одяг має бути захис­ного характеру (халат, довга сорочка, куртка тощо).

2.5. У класного керівника має бути аптечка з набором медикаментів, перев'язувальних засобів для надання першої долікарської допомоги в разі травм і пошкоджень.

 3.   Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час виконання трудових заходів у приміщенні школи

3.1. Суворо дотримуватися вимог безпеки життєдіяльності учнів під час вико­нання трудового заходу, бути постійно в полі зору класного керівника, без дозволу нікуди не відлучатися.

3.2. Виконувати тільки той фронт робіт, який був призначений класним керівником.

3.3. Приступати до виконання роботи тіль­ки після прослуханого інструктажу, проведеного класним керівником.

3.4. У разі поганого самопочуття, по­дряпин, пошкоджень, запаморочен­ня, болю у серці, печінці, шлунково-кишкових розладів слід терміново звернутися до класного керівника.

3.5. Не піднімати й не переносити вручну речі, що важать більше ніж 6 кг для дівчат та 12 кг для хлопців (старших класів).

3.6. Бути уважним під час виконання робіт. У кишенях категорично забороняється мати гострі, колючо-ріжучі предмети, які можуть завдати травм.

3.7. Для прибирання приміщень користуватися щіткою, совком, віни­ком, ганчіркою. Не прибирати сміття і відходи безпосередньо руками - це може призвести до травмування. Ка­тегорично забороняється брати в руки скло тощо, те, чим можна травмуватися.

3.8. Переносити воду для миття меблів, підлоги у відрі, яке наповнене не біль­ше ніж на три чверті місткості.

3.9. Під час миття підлоги остерігатися скалок, цвяхів на підлозі. Вилучити їх, завернути в пакет або папір і ви­кинути у відро для сміття.

3.10. Бути обережним під час прибирання біля драбин і дверей. Виконувати цю роботу тільки під на­глядом класного керівника, попередньо прослухавши інструктаж.

3.11. Перш ніж пересувати столи, шафи та інший інвентар і меблі, перевірити та прибрати з їхньої поверхні предме­ти, які можуть впасти.

3.12. Категорично забороняється учням про­водити роботу на висоті (мити вікна, витирати стіни, вішати штори, вити­рати пил на меблях).

3.13. Не класти ганчірок або будь-яких ін­ших предметів на обладнання, елек­троприлади, апарати.

3.14. Категорично забороняється приби­рання електроприладів і світильників. Не можна торкатися відкритих і неохолоджених струмоведучих частин, а також оголених і погано ізольованих дротів. У разі виявлення неізольованої проводки, іскріння проводки, обі­рваних проводів, негайно повідомити про це вихователя, наставника класу, адміністрацію. Під час прибирання в кабінетах, приміщеннях гімназії по­бутові електроприлади, світильники, комп'ютери, апаратура повинні бути ви­мкненні від живлення електрострумом.

3.15. Категорично забороняється під час трудового заходу піднімати вгору інвентар, перекидати його через плече, щоб запобігти травмуванню. Катего­рично забороняється кидати інвентар (віники, совки тощо) для пере­дачі іншій особі. Передавати інвентар обережно, із рук у руки, за ручку.

3.16. Працювати спокійно. Не провокувати інших словами, рухами, агресивною поведінкою, що можуть призвести до бійки, правопорушень.

3.17. У разі якщо учні школи працюють із шкільним інвентарем, вони повинні його здати після трудового заходу класному керівнику неушкодженим. У разі пошкодження інвентарю батьки учня повинні придбати новий інвентар.

3.18. Категорично забороняється під час трудового заходу кидатися сміттям, ганчірками, інвентарем тощо - це може призвести до травмування та право­порушень.

4.   Вимоги безпеки життєдіяльності учнів піс­ля виконання трудових заходів у приміщенні школи

4.1. Вишикуватися для останньої перевір­ки учнів для обліку після завершення трудового заходу.

4.2. Здати отриманий інвентар класному керівнику.

4.3. Категорично забороняється самостій­но йти додому без дозволу класного керівника.

4.4. Повернення додому здійснювати, до­тримуючись правил дорожнього руху.

4.5. Кожному учневі після закінчення тру­дового заходу необхідно ретельно ви­мити руки та обличчя з милом.

5. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів в аварійних ситуаціях

5.1. У разі виникнення аварійної ситуації не­гайно повідомити класного керівника про це.

5.2. Не панікувати, не метушитися, чітко вико­нувати команди дорослих; направляючись до аварійних виходів, місця евакуації, ні­куди не відходити від  класного керівника.

5.3. Після евакуації відзначити свою присутність обліку, не йти без дозволу класного керівника.

5.4. Якщо аварійна ситуація виходить з-під контролю дорослих, правильно оцінити ситуацію, залишаючи аварійно-небезпечне місце. Терміново зв'язатися із службами екстреної допомоги або рідними мобільним зв'язком:

101 - пожежна охорона,

102 - міліція,

103 - швидка медична допомога,

104 - газова служба,

вказавши своє прізвище, ім'я, номер свого телефону та коротко описавши ситуацію, що склалася.

                                       

Затверджую

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №______від________________

 

ІНСТРУКЦІЯ №______

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 “Дії  населення у надзвичайних ситуаціях. Пожежа”

1. Загальні положення:

Пожежа - це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується у часі і просторі.

Щорічно в дим та попіл перетворюються цінності на мільярди гривень. Внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей.

Будь-яка пожежа починається з загорання, яке інколи може ліквідувати одна людина, якщо відповідні навички та знає заходи  поведінки під час пожежі. Якщо виникла пожежа - рахунок часу йде на секунди, тому необхідно заздалегідь знати де і які засоби пожежегасіння розміщуються та як ними користуватися.

Не  панікуйте! Відомо, що паніка серед людей навіть під час невеличкої пожежі є причиною значних жертв.

Під час пожежі остерігайтеся: високої температури, задимленості та загазованості, обвалу конструкцій будинків і споруд, вибухів технологічного обладнання і приладів, падіння обгорілих дерев і провалів. Небезпечно входити в зону задимлення.

 1. 2.Заходи щодо рятування потерпілих з будинків, які горять та під час гасіння пожежі:

перед тим, як увійти у приміщення, що горить, накрийтесь мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною;

відкривайте обережно двері в задимлене приміщення, щоб уникнути займання від великого притоку свіжого повітря;

в сильно задимленому приміщенні рухайтесь поповзом або пригинаючись;

для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину;

у першу чергу рятуйте дітей, інвалідів та старих людей;

пам’ятайте, що маленькі діти від страху часто ховаються під ліжко, в шафу та забиваються у куток;

виходити із осередку пожежі необхідно в той бік, звідки віє вітер;

побачивши людину на якій горить одяг, зваліть її на землю та швидко накиньте пальто, плащ або будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожену) і щільно притисніть до тіла, при необхідності, викличте медичну допомогу;

якщо загорівся ваш одяг, падайте на землю і перевертайтесь, щоб збити полум’я, ні в якому разі не біжіть – це ще більше роздуває вогонь;

під час гасіння пожежі використовуйте вогнегасники, пожежні гідранти, а також воду, пісок, землю, кошму, ковдри та інші засоби, пристосовані для гасіння вогню;

бензин, гас, органічні масла та розчинники, що загорілися, гасіть тільки за допомогою пристосованих видів вогнегасників, засипайте піском або грунтом, а якщо осередок пожежі невеликий, накрийте його азбестовим чи брезентовим покривалом, зволоженою тканиною чи одягом;

якщо горить електричне обладнання або проводка,  вимкніть рубильник, вимикач або електричні пробки, а потім починайте гасити вогонь.

 1. 3.Пожежа застала вас у приміщенні:

ви прокинулись від шуму пожежі і запаху диму, не сідайте в ліжку, а скотіться з нього прямо на підлогу;

повзіть по підлозі під хмарою диму до дверей вашого приміщення, але не відчиняйте їх відразу;

обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні, якщо двері не гарячі, то обережно відчиніть їх та швидко виходьте;

якщо двері гарячі - не відчиняйте їх, дим та полум’я не дозволять вам вийти;

щільно закрийте двері, а всі щілини і отвори заткніть будь – якою тканиною, щоб уникнути подальше проникнення диму та повертайтесь поповзом у глибину приміщення  і приймайте заходи до порятунку;

присядьте, глибоко вдихніть повітря, розкрийте вікно, висуньтеся та кричіть ”Допоможіть, пожежа!”.

 ви не в змозі розкрити вікно - розбийте віконне скло твердим предметом та зверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду;

якщо ви вибрались через двері, зачиніть їх і поповзом пересувайтесь до виходу із приміщення;

обов’язково зачиніть за собою всі двері;

під час пожежі заборонено користуватися ліфтами;

якщо ви знаходитесь у висотному будинку не біжіть вниз крізь вогнище, а користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі.

У всіх випадках, якщо ви в змозі, зателефонуйте  “01” і викличте пожежну команду.

3. Пожежі в лісах, степах та на торфовищах.

Масові пожежі можуть виникати в спеку та при посухах від ударів блискавки, необережного поводження з вогнем, очищення поверхні землі випалюванням сухої трави та з інших причин. Вони можуть викликати спалах будівель в населених пунктах, дерев’яних мостів, дерев’яних стовпів ліній електромереж та зв’язку, складів нафтопродуктів та інших матеріалів, що горять, а також ураження людей та тварин.

 • Ви опинилися у осередку пожежі:

не панікуйте та не приймайте поспішних, необдуманих рішень;

не тікайте  від полум’я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом;

з небезпечної зони, до якої наближається полум’я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму розповсюдження вогню;

якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість або галявину, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що знаходиться низько над поверхнею землі - повітря тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини;

гасити полум’я невеликих низових пожеж можна, забиваючи полум’я  гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим грунтом та затоптуючи ногами;

під час гасіння пожежі, не відходьте далеко від доріг та просік, не упускайте з виду інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв’язок за допомогою голосу.

будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас;

особливо будьте обережні у місцях торф’яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватися глибокі вирви, тому пересувайтеся, по можливості,  перевіряючи палицею глибину слою, що вигорів;

Затверджую

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №____від____________

 

ІНСТРУКЦІ №_____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ

І-ІІІ ступенів №2

«Дії  населення у надзвичайних ситуаціях.

Якщо ви заблукали  у лісі»

Шановні друзі, зберігайте спокій та уникайте паніки. Якщо ви панікуєте - думати логічно неможливо.

 • Негайно зупиніться і присядьте. І не робіть більше жодного кроку, не подумавши. Думати можна тільки про одне, як дістатися  того місця, звідки починається знайомий шлях.
 • Пригадайте останню прикмету на знайомій частині шляху і постарайтеся простежити до неї дорогу. Якщо це не вдається, пригадайте знайомі орієнтири, найкраще - залізницю, судноплавну ріку, шосе. Прислухайтеся. При відсутності знайомих орієнтирів, стежок і доріг виходьте “на воду” - униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка - до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище  дерево - погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися.
 • Існує багато способів визначення сторін горизонту:

за допомогою компаса: стрілка компаса завжди показує напрям на північ;

за положенням Сонця: в основі приблизного визначення лежить врахування часу визначення. При цьому виходять з того, що у північній півкулі Сонце приблизно знаходиться: о 7 годині – на сході, напрям тіні показує на захід; о 13 годині – на південь, тіні від предметів найкоротші і їх напрям завжди показує на північ; о 19 годині – на заході.

за Сонцем та годинником - тримайте годинник в горизонтальному положенні, поверніть його так, щоб годинна стрілка була направлена на сонце. Пряма, що ділить кут навпіл між годинною (малою) стрілкою та напрямом від центра годинника на цифру “1” циферблата, покаже напрямок на південь

за Полярною зіркою - напрямок на Полярну зірку завжди відповідає напрямку на північ. Знайдіть сузір’я Великої Ведмедиці, яке має вигляд ковша із семи яскравих зірок, а потім подумки проведіть пряму лінію через дві крайні зірки “ковша” і відкладіть на ній приблизно п’ять відрізків, що дорівнюють відстані між двома зірками. Наприкінці лінії і буде зірка, що майже нерухомо “висить” цілий рік над Північним полюсом та показує напрямок на північ.

за Місяцем. Опівночі у своїй першій чверті “)“ Місяць знаходиться на заході, у повний Місяць - на півдні, в останній чверті “(“ - на сході;

існують і менш точні прикмети, що дозволяють вибрати вірний напрямок. Мурашники завжди розташовуються з південного боку дерева, пенька або куща. Кора більшості дерев з північної сторони грубіша, іноді покрита мохом; якщо мох росте по всьому стволу, його найбільше з північної сторони, особливо поблизу коріння. Річні кільця на пні спиляного дерева розташовані нерівномірно - із південної сторони вони звичайно товщі. Просіки у великих лісових масивах завжди зорієнтовані у напрямку північ – південь або схід – захід.

·  Правильно користуйтесь вогнем. Він є одним з основних засобів виживання в лісі. За допомогою вогню ви можете зберегти тепло, сушити одяг і подавати сигнали. Завжди тримайте сірники у водонепроникному пакеті.

 • Уникайте переохолодження. Воно трапляється, коли людина не звертає уваги на холод та не має відповідного одягу і захисту.
 • Використовуйте навички та вміння будування схованок (буда, навіс, намет і інш.) або користуйтесь природними печерами. Це допоможе виживанню у лісі, забезпечить вам захист і тепло.
 • Запам’ятайте! Діти повинні знати, що вони  не будуть покарані за те, що заблукали. Були випадки, коли діти ховалися від шукачів через те, що боялися бути покараними.
 • Пам`ятайте! Куди б ви не пішли і де б не перебували, ви можете опинитись у екстремальних умовах тому:

·  Бережіть та економно використовуйте воду. Вона більш важлива для вашого виживання, ніж їжа.

·  Навчайте дітей, що необхідно вибрати велике дерево (або якийсь інший об'єкт) біля примітного місця і знаходитися  там. Повідомте дітей про необхідність кричати на шуми, що лякають їх. Якщо це звірі, вони злякаються та підуть геть. Це також допоможе швидше знайти їх тим, хто буде їх шукати.

знайте приблизно свій шлях мандрівки;

майте при собі засоби визначення напрямків сторін горизонту;

майте одяг придатний для будь-яких погодних умов;

майте достатньо їжі, води, сірників, речей та засобів для  захисту свого життя.

 

 

 

 

Затверджую

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №_____від______________________

 

ІНСТРУКЦІЯ №_____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ

 І-ІІІ ступенів №2

“Правила поведінки із газовими приладами”

 1. Якщо ви відчули запах газу в приміщенні, де встановлено газове приладдя:

 • негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними;
 • виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень;
 • організуйте провітрювання приміщень, відкрийте вікна та двері;
 • викличте аварійну службу газу за телефоном “04”;
 • з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за їх вказівками.

 2. Якщо ви відчули запах газу в приміщеннях із значною кількістю людей:

 • повідомте людей, які знаходяться у приміщеннях, про необхідність негайного залишення приміщень;
 • повідомте аварійну  службу газу;
 • організуйте провітрювання приміщень;
 • не допускайте людей у  загазоване приміщення;
 • організуйте чергування біля входів загазового приміщення до приїзду аварійної бригади газової служби;
 • з прибуттям аварійної бригади служби газу дійте за їх вказівками.

3. Якщо ви відчули запах газу у під’їзді або у підвалі житлового будинку:

 • повідомити аварійну службу газу;
 • організуйте провітрювання під’їзду (підвалу);
 • не допускати в загазовані приміщення людей;
 • організуйте охорону місця загазованості до прибуття аварійної бригади служби газу;
 • з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за їх вказівками.

4. Якщо ви відчули запах газу на вулиці (біля газового колодязя), біля газорозподільчого пункту,  біля газобалонної установки:

 • повідомте аварійну службу газу;
 • організуйте охорону місця загазованості до прибуття аварійної бригади служби газу;
 • не допускайте людей в загазовану зону.

5. Вибух газу та пожежа в приміщенні:

 • негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними;
 • повідомте аварійну службу газу;
 • організуйте гасіння пожежі, при необхідності повідомте пожежну охорону за телефоном “01”;
 • надайте першу медичну допомогу потерпілим, при необхідності, викличте швидку медичну допомогу за телефоном “03”;
 • не дозволяйте входити стороннім у приміщення, де стався вибух;
 • до приїзду спеціалістів залишіть все на своїх місцях, зберігайте обстановку на місці вибуху (пожежі).

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!

Категорично забороняється:

 • проводити самовільну газифікацію будинку (квартири, садового будиночку), переставлення, заміну та ремонт газового обладнання;
 • проводити перепланування приміщень, де встановлені газові прилади;
 • вносити зміни у конструкцію газових приладів, змінювати устрій димових і вентиляційних систем (каналів), заклеювати вентиляційні канали, замуровувати “кишеню” і люки, що призначаються для очищення димоходів;
 • вимикати автоматику безпеки і регулювання, користуватися газом при несправних газових приладах, автоматики, арматури і газових балонів. 

Неухильно дотримуйтесь правил користування газовими приладами, стежте за тим, щоб вони були  чистими і справними.

Користуйтеся віконними кватирками для систематичної вентиляції приміщень.

Перевіряйте наявність тяги в димоходах опалювальних печей перед розпалюванням та під час роботи цих приладів.

Стежте за справністю припливно – витяжної вентиляції.

Вимагайте від начальників житлово – експлуатаційних контор перевірки вентиляції та димоходів не менше одного разу на квартал.

При відсутності тяги користуватися колонками, котлами для місцевого опалення, гарячого водопостачання та печами ктегорично забороняється.

Не розміщуйте баки для кип’ятіння  білизни на звичайних конфорках газової плити. Посуд з широким дном потрібно встановлювати на спеціальні конфорки з високими ребрами.

Не дозволяйте дітям користуватися газовими приладами.

Економно використовуйте газ.

Не залишайте без нагляду газові прилади  увімкненими навіть на короткий час.

Будьте завжди уважні при користування газом – у цьому запорука вашого жття.


Затверджую

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №_____від_____________

ІНСТРУКЦІЯ№_______

для  учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2

“Дії населення у надзвичайних ситуаціях. “Ожеледиця”

Ми пропонуємо вам прості рекомендації, як уберегтися від значних неприємностей у період ожеледиці.

1. Перед виходом із будинку.

 • Змайструйте на підошви та каблуки вашого взуття “льодоступи”:

прикріпіть на каблук перед виходом шматок поролону (за розмірами каблука) або лейкопластиру;

 наклейте лейкопластир чи ізоляційну стрічку на суху підошву і каблук (хрест-навхрест або східцем) і перед виходом натріть піском (на один – два дні вистачає);

натріть наждаковим папером підошву перед виходом, а краще прикріпіть його на підошву (але від води піщини наждакового паперу рано або пізно обсипаються);

намажте на підошву клей типу “Момент” та поставте взуття на пісок, після цього сміливо виходьте на вулицю.

 • Пам’ятайте, що кращими для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м'якої основи та без великих каблуків.
 • Людям похилого віку краще в “слизькі дні” взагалі не виходити з будинку. Але якщо потреба змусила, не соромтеся взяти палицю з гумовим наконечником або з шипом. Якщо у вас з собою торба, то вона повинна бути тільки такою, що можна носити через плече. Пам'ятайте, що дві третини травм люди старші 60 років одержують при падінні.
 • Прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводження -небезпечні для здоров’я.
 • Не виходьте без потреби на вулицю, якщо ви слабкі та неспритні. Зачекайте поки не приберуть сніг і не розкидають пісок на обмерзлий тротуар.

 

2. Як можна зменшити ризик травм у ожеледицю.

 • Будьте напоготові про всяк випадок під час ходьби в такі дні - впасти.
 • Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, а ступайте на всю підошву. Руки повинні бути не зайняті торбами. Пам’ятайте, що поспіх збільшує небезпеку слизоти, тому виходьте із будинку не поспішаючи.
 • При порушенні рівноваги - швидко присядьте, це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.
 • Падайте в ожеледицю з мінімальним збитком для свого здоров'я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння стисніться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов'язково перекотіться  - удар, спрямований на вас, розтягнеться і витратить свою силу при обертанні.
 • Не тримайте руки в кишенях - це збільшує можливість не тільки падіння, але і більш важких травм, особливо переломів.
 • Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони покриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені і перевертатися, що додає травмувань.
 • Не прогулюйтеся з самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо. Можна впасти та вилетіти на дорогу, а автомобіль може виїхати на тротуар.
 • Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та у ожеледицю. Пам’ятайте, що у ожеледицю значно збільшується гальмовий шлях машини і падіння перед автомобілем, що рухається, приводить як мінімум до каліцтв, а можливо і до загибелі.
 • Небезпечні прогулянки в ожеледицю в нетверезому стані. У стані сп’яніння травми частіше всього важкі, всупереч переконанню, що п'яний падає завжди вдало. У стані сп’яніння люди не так чутливі до болю і при наявності травми своєчасно не звертаються до лікаря, що завдає  згодом додаткові проблеми та неприємності.
 • Якщо ви впали і через деякий час відчули біль в голові, нудоту, біль в суглобах, утворилися пухлини - терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можуть виникнути ускладнення з поганими наслідками.
 • Тримайтеся подалі від будинків - ближче до середини тротуару. Взимку, особливо в містах, дуже велику небезпеку являють собою бурульки. Найбільшу небезпеку бурульки становлять у період танення льоду та снігу.

 

Будьте обережними, коли виходите на вулицю.

 


Затверджую

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №_____від_____________

ІНСТРУКЦІЯ №____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2

“Дії населення у надзвичай них ситуаціях. Відмороження”

1. Загальні положення:

Відмороження - це ушкодження, викликане місцевим переохолодженням тканин організму. Розвитку відмороження сприяє вологе повітря та вітер. Відмороження може статися: взимку - при сильному морозі, при теплій зимовій погоді; навесні або восени - при температурі вище нуля. Небезпека одержати відмороження залежить від шкідливого впливу низьких температур, порушення нормального кровообігу (тісне взуття, нерухомість)та інших причин.

 • Небезпечний мороз для ослаблених, утомлених, голодних, хворих людей.
 • Найчастіше піддаються впливу холоду периферичні частини тіла: пальці ніг і рук, а також ніс, вуха, щоки.

Навпаки, поліпшення кровообігу, перешкоджає відмороженню.

 • Рух на холоді (ходьба, біг) посилює кровообіг, зігріває тіло, протидіє шкідливому впливу холоду.

Ступені відмороження тканин:

I    ступінь - почервоніння, набряк тканин;

II  ступінь - утворення пухирів, заповнення каламутною рідиною;

III ступінь - омертвіння шкіри та утворення струпа;

IV ступінь - омертвіння частини тіла.

2. Як  можна уникнути відмороження:

 • Загартовуйте поступово організм і приручайте його до холоду: ранкова фізична зарядка, повітряні ванні, заняття спортом. У профілактиці відморожень це має велике значення.
 • Утримуйте взуття завжди у справному стані та сухим. Взуття повинне не здавлювати ногу.
 • Будьте уважні до одягу. Одяг повинен бути щільним, легким, не стискувати рух.
 • Змажте лице і руки несолоним салом, риб'ячим жиром або жирним кремом у морозну, а особливо у вітряну погоду.
 • Рухайтесь. Рухи на холоді посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла.
 • Не торкайтеся оголеною шкірою до металевих предметів у морозну погоду, це може викликати швидке відмороження.

3. Перша  медична  допомога  при  відмороженнях:

 • Помістіть постраждалого з будь-яким видом відмороження в тепле приміщення.
 • Дайте постраждалому гарячий чай, каву або вино.
 • Розітріть щоки, ніс, вуха, якщо вони побіліли, чистою рукою до почервоніння і появи поколювання.
 • Розітріть відморожену частину тіла спиртом, горілкою або одеколоном. Якщо їх немає, розтирайте м'якою рукавичкою, хутряним коміром або сухою фланеллю. Не можна розтирати снігом, тому що сніг не зігріває, а прохолоджує відморожені ділянки та ушкоджує шкіру.
 • Заставте постраждалого під час розтирання намагатися рухати ушкодженою кінцівкою.
 • Розтирання заборонене, якщо з'явилося припухання відмороженого місця або пухирі. Покладіть на відморожене місце пов'язку з товстим прошарком вати, укладіть кінцівку вище і доставте постраждалого до лікаря.

4. Переохолодження організму.

Основні причини переохолодження організму - тривале перебування у воді або навіть короткочасне перебування в крижаній воді.

Ознаки переохолодження: озноб, тремтіння, синюшність шкіри, губів, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, поява “гусячої шкіри”, позіхання, гикавка, затемнення свідомості. У постраждалого наступає апатія, сонливість, загальна слабість, поверхневе дихання. Ступінь і швидкість переохолодження залежать від температури води та адаптації організму до холоду. Запам’ятайте! Серце зупиняється при температурі тіла 260С.

5. Попередження  переохолодження  організму:

 • Обмежуйте час перебування у воді при купанні і регулюйте перерви між заходами у воду. Здоровим дітям дошкільного віку можна купатися у водоймах при температурі

води +23-24оС в плин 1-3 хвилин і не більше 2-3 разів на день; дітям шкільного віку - при температурі води +20-21оС перебування у воді збільшувати поступово - від 3-5 до 10-15 хвилин, до ознобу не повинні купатися люди будь-якого віку.

 • Допустимий час перебування людини у воді:

5-8 хвилин при температурі води нижче 20С;

10-15 хвилин при температурі води 2-30С;

210-270 хвилин при температурі води 10-150С;

420-540 хвилин при температурі води 240С.

 • Одягайтесь відповідно сезону.

6. Перша  медична  допомога  при переохолодженні.

 1. 1.Легка ступінь переохолодження (озноб, м'язове тремтіння, загальна слабкість, трудність пересування, блідість шкіри):
 • Одягніть тепло постраждалого, напоїть гарячим чаєм або кавою.
 • Заставте виконувати інтенсивні фізичні вправи. Подальше купання в цей день припиняється.
 1. 2.Середній ступінь переохолодження (синюшність губів і шкіри, ослабленням дихання, пульс стає рідшим, з'являється сонливість, втрачається спроможність до самостійного пересування):
 • розітріть постраждалого вовняною тканиною, зігрійте під теплим душем (якщо його поміщаєте у ванну, то температуру води підвищуйте поступово від 30-35оС до 40-42°С);
 • зробіть масаж усього тіла;
 • тепло одягніть постраждалого та укладіть в ліжко, зігрійте грілками (зігрівання повинно бути поступовим, щоб не було різкого перепаду температур);
 • викличте лікаря.
 1. 3.Важка ступінь переохолодження (з'являється втрата свідомості, життєві функції поступово вгасають):
 • негайно викличте лікаря;
 • виконайте всі заходи першої допомоги, як і при середній ступені переохолодження

7. Замерзання.

Загальне системне ураження організму холодом найчастіше розвивається у людей виснажених, а також при алкогольному сп'янінні.

 Симптоми замерзання - спочатку виникає сонливість, млявість, порушення координації рухів, пригнічується стан, температура тіла знижується до 23-25оС. Пам’ятайте! Серце зупиняється при температурі тіла 260С.

 8. Перша  медична  допомога  при  замерзанні.

 • Швидко відновлюйте нормальну температуру тіла.
 • Помістіть постраждалого у ванну, вода в якій повинна бути 25-30оС, а через 20-30 хвилин воду доводять до 35оС (але не вище).
 • Обкладіть тіло грілками, пляшками з теплою водою тієї ж самої температури, якщо ванни немає,
 • Робіть штучне дихання і закритий масаж серця - при порушенні дихання і серцевої діяльності
 • Після відновлення нормальної температури і свідомості, дайте постраждалому гарячий чай або каву, укрийте теплою ковдрою і доставте у лікувальний  заклад.

 

 

Затверджую

Директор школи

                                                                                                         Л.М.Панченко

Наказ №______від_____________

ІНСТРУКЦІЯ №_____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2

“Обережно, гриби”

 1. 1.Загальні положення:
 2. vНастійно радимо всім! Не збирайте та не їжте гриби зовсім. Без грибів можна прожити.

Останніми роками реєструється значна кількість нещасних випадків, пов’язаних із вживанням грибів.

Гриби - це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро,  що багато людей висновки робить лише на основі свого гіркого досвіду.

 2.Основні причини отруєнь:

 • вживання отруйних грибів;
 • неправильне приготування умовно їстівних грибів;
 • вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
 • вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).

Симптоми отруєння: нудота, блювання, біль у животі, посилене потовиділення, знижується артеріальний тиск, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиваються симптоми серцево-судинної недостатності.

Щоб запобігти отруєння грибами, ми рекомендуємо Вам заходи та правила, які необхідні для виконання кожній людині, дотримуйтесь їх.

Застерігаємо!

 • Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте купівлі на стихійних ринках.
 • Збирайте і купуйте тільки такі гриби, про які вам добре відомо, що вони їстівні.
 • Не збирайте гриби, якщо не впевнені, що знаєте їх - якими б апетитними вони не здавалися.
 • Не збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах. Перевірте, при можливості,  гриби на радіоактивність.
 • Не збирайте невідомих грибів, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої  є потовщення “бульба”, оточене оболонкою.
 • Не збирайте грибів з ушкодженою ніжкою, старих, в’ялих, червивих або ослизлих.
 • Ніколи не збирайте пластинчаті гриби. Отруйні гриби маскуються під них.
 • Не збирайте “шампіньйони” та “печериці”, у яких пластинки нижньої поверхні капелюха гриба  білого кольору.
 • Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, - вони не завжди відповідають дійсності.
 • Не куштуйте сирі гриби на смак.
 • Ще раз перевірте вдома принесені гриби, особливо ті,  які збирали діти. Усі сумнівні – сміливо викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена грунтом – викидайте. Гриби ретельно промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.
 • Гриби  підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.
 • При обробці кип’ятіть гриби  7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.
 • Обов’язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління, – грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік, тим самим  позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку.
 • Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей,  літніх людей  та вагітних жінок.
 • Гриби (зеленушка, синяк-дубовик, та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.
 • Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд – також може статись отруєння.
 • Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм. Гриби, які довго зберігалися, обов’язково прокип’ятіть 10-15 хвилин. УВАГА! Ні в якому разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:
 • “Усі їстівні гриби мають приємний смак”.
 • “Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні -приємний”.
 • “Усі гриби в молодому віці їстівні”.
 • “Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів”.
 • “Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби”.
 • “Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні”.
 • “Отрута з грибів видаляється після кип’ятіння протягом кількох годин”.
 • “Сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах”.

Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) - з’являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів.

Біль та нападки нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

 3. Перша допомога при отруєнні грибами.

1. Викличте “Швидку медичну допомогу”.

2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; нажміть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок), коли  промивні води стануть чистими.

3. Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву, або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс;

                                                                                                                       Затверджую

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №_______від________________

ІНСТРУКЦІЯ №___

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ

І-ІІІ ступенів №2

“ПЕРЕГРІВАННЯ ОРГАНІЗМУ”

 1. 1.Загальні положення:

Першими симптомами перегрівання організму є:

-          людина відчуває втому, головну біль, запаморочення, нудоту, спрагу.     

-           - шум у вухах, задишку, прискорене серцебиття (збільшується почервоніння особи, нерідко бувають носові кровотечі). Якщо в цей час прийняти необхідні заходи, захворювання не буде розвиватися. Але якщо постраждалий продовжує залишатися на сонці та у теплі, розвивається процес, обумовлений ураженням центральної нервової системи: важка задишка, частий і слабкий пульс, галюцинації, температура підвищується до 40оС , судоми, марення, можливий параліч органів дихання  і припинення роботи  серця.

Небезпека сонячного і теплового удару збільшується при фізичному навантаженні і хибі води. Організм не встигає прохолоджуватися і швидко перегрівається.

2. Що робити при перегріваннях? 

 • Постраждалого необхідно укласти, піднявши вище  голову, у тінь або прохолодне приміщення, зняти одяг.
 • Найголовніше – охолодити організм. Необхідно прикласти холодні компреси на голову, шию, груди, можна обгорнути тіло мокрим простирадлом. Охолодження не повинно бути різким і швидким.
 • Буває, що погано людині стає вже вдома. Тоді добре допомагає обтирання оцтом, розбавленим пополам з водою. Одночасно треба  давати холодні напої невеличкими  ковтками кожні 3-5 хвилин. Можна  поставити холодну клізму, а також дати жарознижуючу таблетку.

В усіх випадках перегрівання організму треба терміново викликати лікаря.

3. Попередження перегрівання організму полягає в дотриманні норм прийому сонячно-повітряних ванн, що особливо важливо для дітей та осіб, що мають захворювання серцево-судинної системи.

Уникнути сонячного удару дуже просто: одяг повинен бути з легкої нещільної тканини, світлий, треба носити головний убір. По можливості,  дотримуватись питного режиму, не сидіти довго на сонці. Намагатися не зловживати витривалістю свого організму, більше знаходитися у холодку, періодично прохолоджуватися.

Затверджую

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №______від_____________

_

ІНСТРУКЦІЯ №_______

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 “Дії  населення у надзвичайних ситуаціях. Обережно – ртуть!”

1. Загальні положення:

До отрут,  без яких поки що ніяк не може обійтися людство, належить і ртуть.

Ртуть - метал сріблясто-білого кольору, у звичайних умовах легко рухома рідина, що при ударі поділяється на дрібні кульки, у 13,5 разів важча за воду. Температура плавлення - +38,90С. З підвищенням температури випаровування ртуті збільшується. Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні.

З попаданням до організму людини через органи дихання, ртуть акумулюється та залишається там на все життя.

Встановлено максимально допустима концентрація парів ртуті: для житлових, дошкільних, учбових і робочих приміщень - 0,0003 мг/м3; для виробничих приміщень - 0,0017 мг/м3. Концентрація парів ртуті в повітрі понад 0,2 мг/м3 викликає гостре отруєння організму людини.

Симптоми гострого отруєння проявляються через 8-24 години: починається загальна слабкість, головна біль та підвищується температура; згодом - болі в животі, розлад шлунку, хворіють ясна.

Хронічне отруєння є наслідком  вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка стомлюваність, послаблення пам’яті і головна біль; в окремих випадках можливі катаральні прояви з боку верхніх дихальних шляхів, кровотечі ясен, легке тремтіння рук та розлад шлунку. Тривалий час ніяких ознак може й не бути, але потім поступово підвищується стомлюваність, слабкість, сонливість; з’являються - головна біль, апатія й емоційна нестійкість; починає порушуватись мова, тремтять руки, повіки, а у важких випадках - ноги і все тіло. Ртуть уражає нервову систему, а довгий вплив її викликає навіть божевілля.

Ми пропонуємо Вам рекомендації, які включають основні запобіжні заходи, що, можливо, допоможуть Вам захистити себе від наслідків розливу ртуті, а також позбавитись деяких неприємностей.

1. Дії населення при розливі ртуті у приміщенні.

Якщо у приміщенні розбито ртутного градусника:

 • виведіть з приміщення всіх людей,  у першу чергу дітей, інвалідів, людей похилого віку;
 • відчиніть настіж усі вікна у приміщенні;
 • максимально ізолюйте від людей забруднене приміщення, щільно зачиніть всі двері;
 • захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов’язкою;
 • негайно починайте збирати ртуть: збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 літр води), більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте в банку. Банку  щільно закрийте кришкою. Використання пилососу для збирання ртуті – забороняється.
 • вимийте забруднені місця мильно-содовим розчином (400 грамів мила і 500 грамів кальцинованої соди на 10 літрів води) або розчином перманганату калію (20 грамів на 10 літрів води);
 • зачиніть приміщення після обробки так, щоб не було сполучення з іншими приміщеннями і провітрюйте протягом трьох діб;
 • утримуйте в приміщенні, по можливості, температуру не нижче 18-200С для скорочення термінів обробки протягом проведення всіх робіт;
 • вичистіть та промийте міцним, майже чорним розчином марганцівки підошви взуття, якщо ви наступили на ртуть.

3. Якщо ртуті розлито більше, ніж у градуснику:

 • зберігайте спокій, уникайте паніки.
 • виведіть з приміщення всіх людей, надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку - вони підлягають евакуації в першу чергу;
 • захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов’язкою;
 • відчиніть настіж усі вікна ;
 • ізолюйте максимально забруднене приміщення, щільно зачиніть всі двері;
 • швидко зберіть документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі;
 • вимкніть електрику та газ, загасіть вогонь у грубах перед виходом з будинку;
 • негайно викликайте фахівців через місцевий державний орган з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення. У крайньому випадку - зателефонуйте в міліцію.

Боротьба з великою кількістю ртуті та її парів дуже складна. Хіміки називають її демеркуризацією.

Демеркуризація проводитись двома способами:

 хіміко-механічним - механічний збір кульок ртуті з подальшою обробкою забрудненої поверхні хімічними реагентами (після такого способу обробки приміщення потребує посиленого провітрювання);

механічним - механічний збір кульок ртуті з поверхні з наступною заміною підлоги, штукатурки або капітальним ремонтом будівлі (цей спосіб може застосовуватися разом з хіміко-механічним).

Якщо ви виявили або побачили кульки ртуті в будь-якому іншому місці – будь ласка, негайно сповістіть про це місцеві органи  з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення або міліцію.

 

Сподіваємося, що наші рекомендації ніколи вам не знадобляться, але у разі необхідності – використовуйте їх і це суттєво зменшить для вас небезпеку  від наслідків розливу ртуті.

 

 

 

 

 

 

 

Затверджую

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №______від_____________

 

ІНСТРУКЦІЯ №_______

 з безпеки життєдіяльності при переїзді учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 у шкільному автобусі

  При переїзді у шкільному автобусі учні повинні виконувати такі правила:

 1. 1.Не сідати в попутній транспорт, до незнайомих водіїв.
 2. 2.До школи на навчання під’їжджати тільки шкільним автобусом.
 3. 3.Шкільний автобус чекати в установлений час на відведеній зупинці, дотримуватись правил дорожнього руху.
 4. 4.Сідати в автобус спокійно, по черзі, не штовхатися.
 5. 5.У салоні автобуса займати відведені місця.
 6. 6.Під час руху автобуса не ходити по салону, не вставати з місця, не пересідати з місця на місце.
 7. 7.Не відкривати вікна та двері в автобусі без дозволу водія.
 8. 8.У вікна не виглядати, не викидати різні предмети.
 9. 9.У салоні автобуса не кричати, не залишати після себе бруд.
 10. 10.Не перевозити в автобусі речі, що викликають загрозу для здоров’я та життя людини.
 11. 11.При зупинці автобуса із салону виходити спокійно, по черзі, дотримуйтесь правил дорожнього руху.
 12. 12.у разі виникнення аварійної ситуації зберігати спокій. Відкрити запасний вихід. У разі заблокування запасного виходу, дверей автобуса, видавити вікно і спокійно вибратися із салону. Надати першу допомогу своїм товаришам.

 

                                                                                    Затверджую

                                                                                     Директор школи:

                                                                                      Л.М.Панченко

Наказ №____від____________

 

Інструкція №_____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 про поведінку під час осінніх канікул

 1. 1.Загальні положення

Інструкція з безпеки життєдіяльності встановлює вимоги щодо поведінки дітей на осінніх канікулах.

Інструкція з безпеки життєдіяльності поширюється на всіх дітей школи.

Інструкція встановлює правила безпеки життєдіяльності для учнів школи під час осінніх канікул.

Інструкція з безпеки життєдіяльності під час осінніх канікул є обов’язковою для всіх учнів школи.

Всі учні школи перед осінніми канікулами повинні пройти інструктаж із безпеки життєдіяльності, написати попереджувальні диктанти.

 1. 2.Вимоги з безпеки життєдіяльності під час осінніх канікул:

        Дотримуйтесь правил вуличного руху. Обирайте для руху лише безпечні маршрути, рухайтесь уздовж доріг. Будьте обережними при переході переїздів, вулиць, доріг із одностороннім і двостороннім рухом, поводьтеся добре на зупинках громадського транспорту та в громадському транспорті, не грайтеся у місцях руху транспорту, уникайте загрозливих для життя та здоров’я ситуацій.

        Будьте обережні з вогнем та швидкогорючими речовинами. Не намагайтеся самостійно гасити вогонь – викличіть пожежників (101). Пам’ятайте про небезпеку ігор з вогнем; не залишайте без нагляду газо- та електро-прилади. У разі виникнення небезпечної ситуації, заспокойтеся, заспокойте оточуючих. Оцініть стан аварійної ситуації. Не намагайтеся самі усунути несправності, а викличте відповідну службу (газ –104, пожежа - 101). Пам’ятайте про безпечну поведінку з газовими приладами, небезпеку гри із сірниками, запальничками, легкозаймистими рідинами, безпечну поведінку з нагрівальними приладами.

 

        Не беріть у руки незнайомі предмети.

        Не використовуйте вогнепальну зброю.

        Будьте обережні біля водоймищ.

        Скрізь і завжди пам’ятайте про правила для учнів.

        Дотримуйтесь правил особистої гігієни. Завжди тримайте тіло і приміщення, де ви живете, в чистоті.

        Пам’ятайте про правила поведінки в громадських місцях.

        Не крадьте чужого майна.

        Дотримуйтесь режиму дня. Будьте вдома о 21.00 год.

        При появі сторонньої особи, яка застосовує протиправні дії щодо вашої безпеки життєдіяльності або оточуючих, викличте міліцію (102).

        У випадку травмування вас чи когось із вашого оточення зверніться до медичних служб, викличте швидку допомогу (103).

        Поводьте себе безпечно на ігрових і спортивних майданчиках: користуйтеся безпечно спортивним обладнанням ігрових майданчиків, будьте уважними при рухливих іграх.

        Будьте безпечними при перебуванні у групах дітей: не створюйте конфліктних ситуацій, не пустуйте, дотримуйтесь правил поведінки.

        Не панікуйте під час грози, повені інших стихійних лих.

 

 

 

Затверджую

                                                                                     Директор школи:

                                                                                      Л.М.Панченко

Наказ №_______від____________

 

 

Інструкція №_____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 про поведінку під час зимових канікул

 1. 1.Загальні положення

Інструкція з безпеки життєдіяльності встановлює вимоги щодо поведінки дітей на зимових канікулах.

Інструкція з безпеки життєдіяльності поширюється на всіх дітей школи.

Інструкція встановлює правила безпеки життєдіяльності для учнів школи під час зимових канікул.

Інструкція з безпеки життєдіяльності під час зимових канікул є обов’язковою для всіх учнів школи.

Всі учні школи перед зимовими канікулами повинні пройти інструктаж із безпеки життєдіяльності, написати попереджувальні диктанти.

 1. 2.Вимоги з безпеки життєдіяльності під час зимових канікул:

2.1.        Дотримуйтесь правил вуличного руху. Обирайте для руху лише безпечні маршрути, рухайтесь уздовж доріг. Будьте обережними при переході переїздів, вулиць, доріг із одностороннім і двостороннім рухом, поводьтеся добре на зупинках громадського транспорту та в громадському транспорті, не грайтеся у місцях руху транспорту, уникайте загрозливих для життя та здоров’я ситуацій. Будьте обережні на слизьких автошляхах.

2.2.        Перед виходом із будинку:

-          змайструйте на підошви та каблуки вашого взуття “льодоступи”;

-          пам’ятайте, що кращими для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м’якої основи та без великих каблуків;

-          не виходьте без потреби на вулицю, якщо ви слабкі та неспритні;

-          будьте обережні під час хотьби, ходіть не поспішаючи, не тримайте руки в кишенях;

-          при порушенні рівноваги швидко присядьте;

-          обходьте металеві кришки люків;

-          не прогулюйтеся з самого краю проїжджої частини дороги;

-          не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та у ожеледицю;

-          якщо ви впали і через деякий час відчули біль в голові, нудоту, біль в суглобах, утворилися пухлини – терміново зверніться до лікаря в травмпункт. Пам’ятайте, що у ожеледицю найчастіше трапляються струси, переломи, вивихи, розтяги, розриви;

-          тримайтеся подалі від будинків – ближче до середини тротуару;

2.3.        Будьте обережні з вогнем та швидкогорючими речовинами. Не намагайтеся самостійно гасити вогонь – викличіть пожежників (101). Пам’ятайте про небезпеку ігор з вогнем; не залишайте без нагляду газо- та електро-прилади. У разі виникнення небезпечної ситуації, заспокойтеся, заспокойте оточуючих. Оцініть стан аварійної ситуації. Не намагайтеся самі усунути несправності, а викличте відповідну службу (газ –104, пожежа - 101). Пам’ятайте про безпечну поведінку з газовими приладами, небезпеку гри із сірниками, запальничками, легкозаймистими рідинами, безпечну поведінку з нагрівальними приладами.

2.4.        Будьте обережні при встановленні новорічної ялинки, пам’ятайте:

-          в приміщенні де встановлена ялинка, килим, доріжка, а також фіранки, штори, портьєри повинні бути розміщені від ялинки не ближче 2 метрів;

-          встановлювати ялинку необхідно посередині приміщення на хрестовині чи в діжці з піском, надійно закріпити. Гілки і верхівки не повинні торкатися стін і стелі. Навколо ялинки повинні бути вільні проходи.;

-          електричні гірлянди для освітлення ялинки повинні мати справний шнур та лампочки напругою до 12 вольт з включенням в загальну мережу через понижуючий трансформатор при допомозі вилки через штепсельну розетку з запобіжником. Тимчасова електропроводка від електрощита не дозволяється, а в місцях, де немає електрики, ялинку влаштовувати дозволяється тільки вдень;

-          прикрашати ялинку свічками, целулоїдними іграшками, паперовими та марлевими речами, якщо вони не просочені вогнетривким розчином, запалювати феєрверки, бенгальські вогні категорично забороняється;

-          всі виходи із приміщень і будинку, а також коридори повинні бути вільні і відчинені;

-          приміщення, де встановлено ялинку, повинно бути забезпечено первинними засобами пожежогасіння;

-          у разі виникнення пожежі слід викликати оперативно-рятувальну службу (101);

-          після проведення свята Нового року довго тримати ялинку в приміщенні не слід, бо вона швидко висихає, стає небезпечною в пожежному відношенні.

2.5.        Пам’ятайте про заходи безпеки на льоду:

-          перш ніж ступити на лід, дізнайтеся про товщину льодового покриву на водоймі. У різних місцях річок та озер товщина льовового покриву може бути різною. У гирлах річок та приток міцність льду послаблена течією.

-          міцність льоду можна частково визначати візуально. На водоймах безпечним вважається лід (при температурі повітря нижче 0):

 для одного пішохода – лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщина не менше 5-7 см., лід блакитного кольору – найміцніший, білого – у два рази менше, сірий – свідчить про присутність води у товщі льоду;

-          для групи людей (масові переправи пішки) – товщиною не менше 15 см. (дистанція у колоні по 4 чоловіка 5 м.);

-          при масовому катанні на ковзанах – 25 см.;

-          категорично забороняється перевіряти міцність льоду ударами ніг;

-          під час руху по льоду звертайте увагу на його поверхню, обходьте небезпечні місця та ділянки, покриті товстим шаром снігу. Особливу обережність слід проявляти у місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами промислових підприємств, кущами і травою;

-          при переході по льоду необхідно йти один за одним на відстані 5-6 метрів та бути готовим надати необхідну допомогу людині, яка йде попереду;

-          користуватися майданчиками для катання на ковзанах, що обладнуються на водоймах, дозволяється лише після перевірки міцності льоду. Товщина льоду повинна бути не менша 12-25  см.;

-          під час підводного лову риби не рекомендується на невеликому майданчику пробивати багато ополонок, стрибати і бігати по льоду, скупчуватися у великі групи. Пробивати ополонки можна одна від одної на відстані 5-6 м.;

-          виходити на лід можна тільки за стійкої морозної погоди;

-          переходити водойми потрібно в спеціально позначених і обладнаних для цього місцях;

-          забороняється виходити на лід товщина і міцність якого вам невідома;

-          забороняється спускатися на лижах з крутого берега на неперевірений на міцність і товщину лід;

-          забороняється збиратися на льоду великими групами в одному місці;

-          Забороняється виходити на лід за таких умов: під час сильного перепаду температур; у випадку різного забарвлення льоду; за наявності вмерзлих у лід дощок, палок та інших предметів; у випадку швидкої течії річки.

2.6.        Уникайте переохолодження.

2.7.        Не беріть у руки незнайомі предмети.

2.8.        Не використовуйте вогнепальну зброю.

2.9.        Будьте обережні біля водоймищ.

2.10.      Скрізь і завжди пам’ятайте про правила для учнів.

2.11.      Дотримуйтесь правил особистої гігієни. Завжди тримайте тіло і приміщення, де ви живете, в чистоті.

2.12.      Пам’ятайте про правила поведінки в громадських місцях.

2.13.      Не крадьте чужого майна.

2.14.      Дотримуйтесь режиму дня. Будьте о 21.00 вдома.

2.15.      При появі сторонньої особи, яка застосовує протиправні дії щодо вашої безпеки життєдіяльності або оточуючих, викличте міліцію (102).

2.16.      У випадку травмування вас чи когось із вашого оточення зверніться до медичних служб, викличте швидку допомогу (103).

2.17.      Поводьте себе безпечно на ігрових і спортивних майданчиках: користуйтеся безпечно спортивним обладнанням ігрових майданчиків, будьте уважними при рухливих іграх.

2.18.      Будьте безпечними при перебуванні у групах дітей: не створюйте конфліктних ситуацій, не пустуйте, дотримуйтесь правил поведінки.

2.19.      З оголошенням штормового попередження необхідно залишатися вдома, створити вдома необхідний запас продуктів, виконати герметизацію житлових приміщень.

 

                                                                                     Затверджую

                                                                                     Директор школи:

                                                                                      Л.М.Панченко

Наказ №______від______________

 

 

Інструкція №_____

з безпеки життєдіяльності для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 про поведінку під час весняних канікул

 1. 1.Загальні положення

Інструкція з безпеки життєдіяльності встановлює вимоги щодо поведінки дітей на весняних канікулах.

Інструкція з безпеки життєдіяльності поширюється на всіх дітей школи.

Інструкція встановлює правила безпеки життєдіяльності для учнів школи під час весняних канікул.

Інструкція з безпеки життєдіяльності під час весняних канікул є обов’язковою для всіх учнів школи.

Всі учні школи перед весняними канікулами повинні пройти інструктаж із безпеки життєдіяльності, написати попереджувальні диктанти.

2.Вимоги з безпеки життєдіяльності під час весняних канікул:

        Дотримуйтесь правил вуличного руху. Обирайте для руху лише безпечні маршрути, рухайтесь уздовж доріг. Будьте обережними при переході переїздів, вулиць, доріг із одностороннім і двостороннім рухом, поводьтеся добре на зупинках громадського транспорту та в громадському транспорті, не грайтеся у місцях руху транспорту, уникайте загрозливих для життя та здоров’я ситуацій.

        Будьте обережні з вогнем та швидкогорючими речовинами. Не намагайтеся самостійно гасити вогонь – викличте пожежників (101). Пам’ятайте про небезпеку ігор з вогнем; не залишайте без нагляду газо- та електро-прилади. У разі виникнення небезпечної ситуації, заспокойтеся, заспокойте оточуючих. Оцініть стан аварійної ситуації. Не намагайтеся самі усунути несправності, а викличте відповідну службу (газ –104, пожежа - 101). Пам’ятайте про безпечну поведінку з газовими приладами, небезпеку гри із сірниками, запальничками, легкозаймистими рідинами, безпечну поведінку з нагрівальними приладами.

        Не беріть у руки незнайомі предмети.

        Не використовуйте вогнепальну зброю.

        Будьте обережні біля водоймищ. У цей час на річках і озерах чи іншому водоймищі можлива повінь ( значне підтоплення місцевості) тому, скворо забороняється прогулюватися поблизу водойм, на підтопленій території.

        Скрізь і завжди пам’ятайте про правила для учнів.

        Дотримуйтесь правил особистої гігієни. Завжди тримайте тіло і приміщення, де ви живете, в чистоті.

        Пам’ятайте про правила поведінки в громадських місцях.

        Не крадьте чужого майна.

        Дотримуйтесь режиму дня. Будьте о 21.00 вдома.

        При появі сторонньої особи, яка застосовує протиправні дії щодо вашої безпеки життєдіяльності або оточуючих, викличте міліцію (102).

        У випадку травмування вас чи когось із вашого оточення зверніться до медичних служб, викличте швидку допомогу (103).

        Поводьте себе безпечно на ігрових і спортивних майданчиках: користуйтеся безпечно спортивним обладнанням ігрових майданчиків, будьте уважними при рухливих іграх.

        Будьте безпечними при перебуванні у групах дітей: не створюйте конфліктних ситуацій, не пустуйте, дотримуйтесь правил поведінки.

Не панікуйте під час грози, повені інших стихійних лих.

 

Затверджую

Директор школи

Л.М.Панченко

Наказ №______від_____________

 

Інструкція №_________

для учнів Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №2

«Безпека роботи в Інтеренті. Користування мобільними телефонами»

Загальні положення

Інструкція встановлює вимоги щодо поведінки дітей при роботі на комп’ютері (робота у  мережі Інтернет) та використанні мобільних телефонів.

Інструкція поширюється на всіх дітей школи.

Інструкція встановлює правила поводження  учнів школи під час роботи на комп’ютері (робота у  мережі Інтернет) та використанні мобільних телефонів.

Інструкція “Безпека роботи в інтернеті. Користування мобільними телефонами”є обов’язковою для всіх учнів школи.

     Всі учні школи повинні пройти інструктаж “Безпека роботи в Інтернеті. Користування мобільними телефонами”, написати попереджувальні диктанти.

  1. При роботі у  мережі Інтернет та користуванні мобільними телефонами учні повинні знати:

 1.1. Ніколи не давайте приватної інформації про себе (прізвище, номер телефону, адресу, номер школи) без дозволу батьків.

  1.2.  Якщо хтось говорить вам, надсилає вам, або ви самі віднайшли у мережі щось, що бентежить вас, не намагайтеся розібратися в цьому самостійно. Зверніться до батьків або вчителів - вони знають, що треба робити.

  1.3. Зустрічатися у реальному житті із знайомими по Інтернет-спілкуванню не можна, оскільки люди можуть бути дуже різними у заочному спілкуванні і при реальній зустрічі. Якщо ж ви все ж хочете зустрітися з ними, повідомте про це батьків, і нехай вони підуть на першу зустріч разом з вами.

  1.4.   Не відкривайте листи електронної пошти, файли або Web-сторінки, отримані від людей, яких ви реально не знаєте або не довіряєте.

  1.5. Нікому не давайте свій пароль, за виключенням дорослих членів вашої родини.

  1.6. Ніколи не робіть того, що може коштувати грошей вашій родині, окрім випадків, коли поруч з вами батьки.

  1.7.  Завжди будьте ввічливими у  листуванні та розмовах, і ваші кореспонденти будуть ввічливими з вами.

  1.8.  Не розсилайте листи  з будь-якою інформацією незнайомим людям без їхнього прохання - це сприймається як "спам", і звичайно засмучує користувачів мережі Інтернет та мобільного зв’язку.

  1.9.  Завжди поводьтеся так, як би ви хотіли, щоб поводилися з вами!

  1.10. За допомогою мережі Інтернет та мобільних телефонів забороняється виробництво та розповсюдження продукції, яка:

- пропагує війну, національну та релігійну ворожнечу, зміну шляхом насильства конституційного ладу або територіальної цілісності України;

- пропагує фашизм та неофашизм;

- принижує або ображає націю чи особистість за національною ознакою, особисту гідність;

- пропагує бузувірство, блюзнірство, неповагу до національних і релігійних святинь;

- принижує особистість, є проявом знущання з приводу фізичних вад (каліцтва), з душевнохворих, літніх людей;

- пропагує невігластво, неповагу до батьків;

-          пропагує наркоманію, токсикоманію, алкоголізм, тютюнопаління та інші шкідливі звички.

- не можна знімати на камери мобільних телефонів сцени, які містять  насилля над особистістю та розповсюджувати їх через мобільний зв’язок чи мережу Інтернет.

- будьте розбірливими обираючи співрозмовника.

     - не завантажуйте у мобільні телефони чи на сайти комп’ютера інформацію, яка містить агресію, порнографію.

      (Це карається відповідно до статей 2, 6 Закону України „Про захист   

       суспільної моралі”. За подібні дії ви можете понести кримінальну

       відповідальність).

 

docІнструкції з БЖД419.5 KB

 

Hosting Ukraine

 • 220x90 MONMS static

  wodenuk

  logopoippo2
 • pol yprav188x80 pedrpesacom banner dotsOsvitaUA logo
 • LogoTop.uk-UA
by joomlana.net